Takhle to vypadá v Melille. Foto Profimedia

Melilla je jedním ze dvou španělských měst na Středomořském pobřeží severní Afriky; je obklopena územím Maroka – regionem Rif. Dříve byla Melilla považována za součást Andalusie, a tak byla do 14. března 1995, kdy jí byl udělen statut autonomního města, přidělena k provincii Málaga. Před vstupem Španělska do Evropské unie byla Melilla svobodným přístavem. Její obyvatelstvo se skládá z křesťanů, muslimů – především Berberů, židů a malého počtu hindů. Úředním jazykem je španělština.

Melilla je autonomním městem Španělska, obklopeným na pevnině územím Maroka, které si na Melillu, stejně jako na Ceutu a několik malých španělských ostrovů při africkém pobřeží (Španělské severoafrické državy), dělá nároky. Zakládá je na faktu, že tato oblast byla mezi lety 791 až 1497, kdy bylo město zabráno Španělskem, pod nadvládou muslimských dynastií. Naopak Španělsko prohlašuje, že na rozdíl od protektorátních území někdejšího Španělského Maroka, byla Melilla součástí Španělska téměř od jeho vzniku jako nezávislého státu. Melilla je tak součástí Španělska mnohem déle než některé současné španělské regiony, jako například Navarra. Tyto argumenty však Maroko považuje za irelevantní.

Melilla je též cílem migrantů z mnoha zemí Afriky, kteří se pokoušejí přes Maroko a Alžírsko dosáhnout města, a docílit tak vstupu do Španělska a tím i EU. Město sice proti ilegálním vstupům postavilo dva vysoké ploty (jeden je vysoký 3 m, druhý 8 m), vybavené hlásiči pohybu, infračervenými kamerami i četnými hlídkami policie Guardia Civil, ovšem moc to nepomáhá. Migranti tudy proudí ilegálně do Evropy permanentně, jen loni šlo o desítky tisíc lidí.


Bez komentáře… Takový to přechod hranic je v Melille již tradicí. Tohle jsou záběry z roku 2014, tedy ještě před migrační krizí. Od té doby situace „pokročila“.

A příval neustal ani poté, co Španělé plot zvýšili. Tvoří jej 11 kilometrů třímetrových souběžných plotů navýšených o ostnatý drát, s pravidelně rozestavenými pozorovatelnami a se silnicí, která se mezi nimi táhne, aby posloužila policejním nebo ambulantním vozidlům v případě potřeby. Podzemní kabely spojují reflektory, hlukové a pohybové senzory a videokamery do centrální kontrolní kabiny/boudy.

O prvním lednovém víkendu úřady enklávy v prohlášení sdělily, že dvojitou zábranu překonalo 209 lidí. Afričtí migranti k překonání plotu obvykle používají háky a boty s hřebíky. Jeden uprchlík podle úřadů poranil hákem ucho policisty, který se mu snažil zabránit v proniknutí přes plot.

Jak takový „pochod“ městem o víkendu vypadal, si můžete prohlédnout na videu níže.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-vid-