Věštba Karla Gotta z roku 2001: Bojím se orwellovské totality ( + video)

Karel Gott, který letos získal rekordního čtyřicátého Českého slavíka, se potýká již více než dva měsíce s rakovinou mízních uzlin. Vánoční svátky bohužel stráví v nemocnici, a tak mu Šifra přeje pevné nervy a hodně sil při chemoterapii.

Jako známku respektu vůči jednomu z nejpopulárnějších Čechů bychom rádi připomněli jeden starší rozhovor s Božským Karlem, ze kterého je jasně patrné, že není pouhým výtečným zpěvákem, ale i občanem, který s bystrým úsudkem sleduje, co se kolem něj děje, a nebojí se říct svůj názor, a to i při vědomí, že za něj rozhodně nesklidí ovace.

Tak jako před více než 14 lety, kdy v rozhovoru pro magazín Pátek Lidových novin (kde později coby studentík započal svou novinářskou dráhu i šéfredaktor Šifry) říkal věci, za něž se mu tehdy lidé smáli. Včetně jeho autorky Jany Machalické, která zpěvákova slova v menších či větších náznacích shazovala tak, aby to vypadalo, že takovým nesmyslům přece nikdo normální nemůže věřit.

Jenže vtip je v tom, že dnes by se Gottovým slovům z tohoto neobvyklého povídání, jenž bylo zveřejněno jen pár měsíců před 11. zářím 2001, mohl smát už jen někdo, kdo se špatně dívá nebo dívat nechce.

Autorka tehdy napsala: „Když už se Karel Gott rozhodne vyjádřit veřejně jiným způsobem než písní, stojí to rozhodně za to. Hovořit s ním o historii 20. století, globalizaci nebo třeba o Václavu Havlovi je silný zážitek. Matador české pop-music na chvíli odloží svůj charakteristický úsměv a vypráví například o tom, že všichni jsme jen pouhými figurkami, kterými manipulují tajemné skupiny mocných finančníků a okultistů. Muž, jenž za své poslání považuje ,přivádět publikum do meditativní polohy, v níž se přenese do fiktivního světa příjemných pocitů´, varuje, že se řítíme vstříc nové orwellovské totalitě.“

Šifra vybrala nejzajímavější pasáž článku, kde Karel Gott popisoval tehdejší i budoucí trendy a kde prokázal pozoruhodnou předvídavost. Na otázku, zda se voliči dokážou poučit ze svých omylů, zpěvák například odpověděl: „Jsem přesvědčený, že zvlášť v posledních stoletích nejde o žádné omyly, naopak politika se odvíjí podle přesných scénářů. Nic se neděje náhodou, i to nejhorší jako války. Vždy je o vítězích rozhodnuto dávno předtím. Stejné banky podporovaly toho, kdo je rozpoutal, a vyjednávaly s tím, kdo byl napaden. Domlouvaly se, čím budou platit, až jim budou posílat zbraně. Běh světa řídí tyto vysoké nadstátní kruhy, tzv. ilumináti neboli osvícenci, a také svaté řády a lóže až po mysticko-okultní organizace.“

Mohl byste to nějak upřesnit?

Jde o osoby, které tím pádem určují, kdo bude dělat politiku, a to ostatní už je jen velké divadlo.

Regenračné centrum

Není to poněkud vykonstruované? To by znamenalo, že jedinec, dokonce ani skupina nemá šanci cokoliv ovlivnit…

Dal bych několik příkladů z historie. Pět synů jednoho slavného frankfurtského bankéře si rozdělilo sféry vlivu – jeden zůstal v domě svého otce, druhý odešel do Londýna, třetí do Paříže, další do Vídně a poslední do Neapole a financovali všechny znepřátelené strany v napoleonských válkách. Posílali si zprávy o situaci na bitevním poli po poštovních holubech, protože ti byli rychlejší než kurýři. A tak jen vyvolení byli správně informovaní, že u Waterloo byl Napoleon definitivně poražen. Jen oni mohli dělat výhodné finanční operace a ostatní utřeli nos. (Pozn. Šifry: Velký příběh rodiny Rothschildů s názvem Jak jsme koupili Anglii si můžete přečíst v Šifře č. 3/2015, a to jak v tištěné, tak elektronické verzi.)

Foto Commons Wikimedia
„Jsem přesvědčený, že zvlášť v posledních stoletích nejde o žádné omyly, naopak politika se odvíjí podle přesných scénářů. Nic se neděje náhodou, i to nejhorší jako války. Foto Commons Wikimedia

 

Anebo takové vítězství proletariátu, který vedla ruská inteligence, placená nejvyššími západními finančními a průmyslovými kruhy. Zakladatel Rudé armády Lev Trockij a jeho soudruzi byli vycvičeni na území Standard Oil v New Jersey a vysláni prezidentem newyorské banky Jacobem Schiffem do Petrohradu s podporou pro revoluci ve výši dvaceti milionů dolarů ve zlatě. Němečtí průmysloví magnáti a poradci císaře zase vybavili Lenina a jeho apoštoly z Curychu, aby pak Rusko muselo podepsat brestlitevský mír a oni mohli opustit východní frontu, kde měli zbytečné ztráty. Lenin byl vynikající spoluhráč a německý agent, Trockij zase špatný herec z Brooklynu, ale výborný řečník. Tihle hoši uměli všechno velmi dobře vyložit lidem a v jakékoliv době. Ovšem když se bolševismus nebo jiné „revoluce“ rozmontují, najednou spatříte lidi, kteří vypadají stejně jako Trockij a zjistíte, že jste zase za blbce.

Zažil jste vy sám někdy nečekané překvapení takového druhu?

Když jsem poprvé odjel na Západ, zmínil jsem se o našich poměrech a byl jsem kritizován, že to špatně vidím. Všichni byli levicoví, měli Che Guevaru a mleli, že je třeba myslet na většinu. Těšil jsem se do svobodného světa, že se konečně nadechnu, a místo toho jsem koukal jako blázen, kde to jsem. Oni neměli tu zkušenost a tím, že já měl příležitost poznat oba systémy, mohl jsem si věci dávat do souvislostí. Nabyl jsem přesvědčení, že komunistický systém ve východní Evropě vlastně Západu vyhovuje. A my jsme byli takové pokusné terárium. Zamezilo se velké imigraci z Východu, který si sám a ochotně tu zeď postavil.

Nejčastější slovo, které padá při diskusích o stavu a vývoji dnešního světa, je globalizace. Co si o tomto jevu myslíte vy?

Tady asi nebudu poslem dobrých zpráv – jak mě přátelé kdysi charakterizovali. Obávám se, že celosvětové dění směřuje k totální globalizaci, která vyústí v jednu totalitní světovládu. Časem všechny malé banky padnou – už to pomalu začíná, bankovní giganti budou fúzovat, až nakonec zbude jediný bankovní dům, který bude všem diktovat. Vznikne jedna světová měna, která bude všechno řídit, a pak už je jen krůček k bezhotovostnímu platebnímu systému pomocí mikročipů a laserových neviditelných kódů – nejspíš je budeme mít zabudované v těle. A tím bude možné z jednoho vládního centra získat o každém informaci a každého kontrolovat. Už si na to zvykáme, vnímáme to jako samozřejmost – ta identifikační čísla jsou kreditní karty. Zatím je to velmi příjemné a i další vývoj v tomto směru nám bude připadat praktický, výhodný a hlavně pohodlný, ale časem zjistíme, že jsme se stali objektem nejenom kontroly, ale i manipulace s myšlením.

To zní poněkud jako orwellovská utopie…

Ani ne. Bojím se toho, že se nakonec naplní všechny orwellovské vize, které při svém vzniku vypadaly tak neskutečné. Napadlo mě, že možná přijde doba, třeba se jí ještě dožiji, kdy budeme nostalgicky vzpomínat na minulé totality. V každém případě, když už se tehdy nedalo dělat vůbec nic, tak si aspoň lidé mohli pro sebe nechat své myšlenky a názory.

Pozn. Šifry: Necelých deset let po tomto interview, v roce 2010, Karel Gott výstižně popsal principy válčení a boje proti „terorismu“ v pořadu České televize Hyde Park. Viz video níže. Karle, děkujeme, a ještě jednou – držíme palce! 

Zdroj