Jihoamerická Venezuela, která prochází obrovskou hospodářskou a finanční krizí, navzdory tomu, že má největší zásoby ropy na světě (a tak je z hlediska geopolitiky významným terčem), považuje nové americké sankce, které mají vládě ztížit rozprodej státního majetku, za nelegální. Prohlásil to venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza.

Regenračné centrum

Spojeným státům americkým se nelíbí výsledek nedělních prezidentských voleb, ve kterých opět zvítězil dosavadní prezident Nicolas Maduro. Označily volby za „nesvobodné a nespravedlivé“. Právě sankce a hospodářská opatření proti Venezuele vyvíjejí již několik let tlak na Američany nechtěnou socialistickou vládu, i navzdory tomu si ale místní obyvatelé opět vybrali Nicolase Madura, nástupce oblíbeného Huga Cháveze, jenž v roce 2013 podlehl rakovině.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo nedělní hlasování odsoudil jako podvodné a venezuelské vládě pohrozil izolací ze strany mezinárodního společenství, dokud neuspořádá svobodné, spravedlivé a transparentní volby. (Rozuměj takové, ve kterých vyhraje někdo jiný – pozn. Šifry)

Americký prezident Donald Trump hned v pondělí podepsal exekutivní nařízení, které zavádí nové sankce. „Jsou šílené, barbarské a v naprostém rozporu s mezinárodním právem,“ uvedl v prohlášení ministr Arreaza.

Bílý dům k Trumpovu novému dekretu uvedl, že cílem je znemožnit rozprodej státního majetku za zlomek jeho skutečné hodnoty „na úkor venezuelského lidu“.

Člověk, který dlouhodobě sleduje zahraniční politiku Spojených států, by mohl cynicky utrousit něco v tom smyslu, že o venezuelský lid jde Američanům určitě v první řadě…