Vědci našli na Mauriciu krystaly, které jsou o miliardy let starší než samotný ostrov. Jak se tam dostaly? Na zemský povrch je prý vynesly sopečné erupce a výzkumníci tvrdí, že se jedná o pozůstatky dávného kontinentu zvaného Mauritia. Tento kontinent měl kdysi spojovat Madagaskar s Indií, ale jak se postupně roztrhával celý tehdejší superkontinent Gondwana, takzvaný mikrokontinent Mauritia před 84 miliony let zmizel pod vodami Indického oceánu.

Jak asi vypadal kontinent zvaný Mauritia? Foto Wikimedia Commons

„Mauricius je ostrov, na kterém nenajdete kámen starší než 9 milionů let. Při výzkumu zdejších hornin jsme ale narazili na zirkony, které jsou staré až 3 miliardy let,“ popsal významný objev vědec z jihoafrické Univerzity Witwatersrand Lewis Ashwal. Nalezení tak starých minerálů na ostrově, který vznikl „teprve“ před osmi nebo devíti miliony lety, donutil výzkumníky k dalšímu bádání. Ashwal se svým týmem tyto prastaré minerály vykopal ze skály pokryté ztuhlými pozůstatky lávy, která se zde usadila ještě v dobách, kdy ostrov vznikal. To však ještě tak úplně neznamená, že předtím, než se zformoval Mauricius, zde musel být nějaký kontinent. Hlavním vodítkem k hypotéze ztraceného kontinentu totiž není jen stáří minerálů, ale především jejich druh.

Jak už bylo zmíněno, jedná se o krystaly zirkonu, což je poměrně běžně se vyskytující minerál, který může mít žlutou, červenou, hnědou nebo zelenou barvu. Fakt, že se jedná právě o tento druh minerálu, však vědce utvrdil v tom, že pravděpodobně nepochází z oceánu. Zirkony se totiž formovaly především v době prastarých kontinentů, které se postupně roztrhávaly a rozšiřovaly po planetě. Když to vědci vzali na vědomí a provedli dataci, která odhaduje stáří minerálů na 3 miliardy let, usoudili, že se skutečně jedná o minerály, které patří k dávno ztracenému kontinentu zvaného Mauritia.

Sedmibarevná země napovídá, že Mauricius není úplně obyčejný kontinent. Foto Wikimedia Commons

„Fakt, že jsme našli zirkony takového stáří, prokazuje, že pod Mauriciem jsou o mnoho starší vrstvy, které mohou pocházet jedině z kontinentu,“ shrnul výsledky vědeckého bádání Lewis Ashwal. Logiku to jistě má.

Zajímavé je i to, že první stopy podobně starých zirkonů se na Mauriciu našly už v roce 2013, objev byl však až dodnes zavrhován. Hlavní problém byl v tom, že minerály byly nalezeny na pláži, a kritici tak objev neuznávali, protože se podle nich zirkony mohly dostat na pláž například díky větru nebo vlnám. Ovšem nyní byl vědecký tým Lewise Ashwala úspěšnější a zirkony našel zapečetěné ve ztuhlé lávě, kam se nemohly dostat jinak než při vulkanických erupcích v době vzniku ostrova. „Tím, že jsme našli zirkony přímo ve skále, jsme v podstatě vyvrátili teorie kritiků, kteří tvrdili, že minerály mohl na ostrov přinést vítr nebo vlny,“ vysvětlil Ashwal.

Objev tak prokázal, že dnešní věda má v historii geologického vývoje planety stále ještě mezery. Mimo jiné se tím dá vysvětlit také dosud nerozluštěná záhada, jak je možné, že některé části Indického oceánu mají silnější gravitační pole než jiné.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Lukáš Marek, časopis Šifra

Zdroj: http://www.sciencealert.com/researchers-just-found-evidence-of-a-lost-continent-under-mauritius