S dalším globálním konfliktem klepajícím na dveře řada vědců přichází s naléhavou žádostí vyřadit jaderné zbraně. Náhlá, podle některých naivní a podle jiných nutná výzva vznikla a přišla poté, co Spojené státy nedávno vystřelily 59 raket Tomahawk na syrskou leteckou základnu a po ruské reakci na toto rozhodnutí.

Kdyby měla jaderná válka začít zítra, teoreticky, začalo by to pádem zhruba 2600 amerických a ruských jaderných hlavic do strategicky významných míst zejména v Evropě a v Severní Americe. Odhady se liší, ale dle serveru Nuclear Darkness, který se plně zaměřuje na monitorování situace a edukaci ohledně děsivých následků, by tento dosud nepředstavitelně ničivý start vyústil v okamžitou smrt desítek, možná až stovek milionů civilistů, zejména ve vysoce obydlených oblastech.

Samotné výbuchy, jakkoliv ničivé, by ale nepředstavovaly pro lidstvo největší problém. Ten by přišel až v zápětí, a to v podobě 150 milionů tun hustého dýmu a kouře, který by z trosek vystoupal do stratosféry a mraků a rychle vytvořil sluneční svit absorbující bariéru. Kvůli strategickým cílům v Evropě a Severní Americe by se dým a následná jaderná zima projevily nejhůře na severní hemisféře, přičemž dopad na tu jižní by byl zhruba poloviční.

I kdybychom nepočítali následky samotných jaderných výbuchů, a dokonce i kdybychom vynechali následnou radiaci a spad, nukleární zima způsobená absorpcí slunečních paprsků zmíněnými oblaky prachu a dýmu by udržovala teploty na úrovních, jež by zapříčinily, že by bylo téměř nemožné cokoliv pěstovat, a tedy nevyhnutelný hladomor.

S přihlédnutím k těmto nemilým odhadům (jiné jsou ještě horší) není žádnou záhadou, že se každý člověk, který není beznadějný psychopat, proti skladování takového množství jaderných zbraní oboří. Tisíce vědců po celém světě, přesněji řečeno více než 2500 vědců ze 70 zemí, proto podepsaly otevřený dopis adresovaný OSN, v němž požadují jediné – globální zákaz jaderných zbraní. V otevřeném dopise píší: „Jaderné zbraně jsou jedinými zbraněmi hromadného ničení, jež mezinárodní konvence ještě nezakázaly, a to navzdory faktu, že se jedná o nejvíce destruktivní a nevybíravé zbraně, jaké kdy byly vytvořeny. My vědci neseme za jaderné zbraně zodpovědnost, protože to byli vědci, kdo je vynalezli a objevili, že jejich dopad je ještě mnohem děsivější, než se původně myslelo. Jednotlivé exploze mohou vyhladit města, radioaktivní spad může kontaminovat celé regiony, a elektromagnetický puls může způsobit katastrofu usmažením elektrických vedení a elektroniky napříč kontinentem. Nejhorší ze všech hazardů je nukleární zima, v níž ohně a kouř z detonací můžou zatemnit atmosféru dostatečně na to, aby začala malá doba ledová, v níž potrvá zima celý rok. To může způsobit naprostý kolaps světového systému potravy a apokalyptické nepokoje, a potenciálně tak zabít většinu lidí na zemi. A to dokonce i v případě, kdyby se ve válce použil jen malý zlomek z celkových zhruba 14 000 jaderných zbraní, které dnes mocnosti vlastní. Jak řekl Donald Reagan: Jadernou válku nelze vyhrát a nikdy ji nesmíme rozpoutat.

Světový jaderný arzenál by dokázal zničit planetu několikrát po sobě a způsobil by dobu edovou. foto Wikimedia Commons

Bohužel, takováto válka je pravděpodobnější, než by si člověk přál, protože může začít naprostou náhodou, špatnou kalkulací nebo teroristickou provokací. Pravidelně se odehrávají nehody a falešné alarmy, které mohou omylem spustit totální válku, a spoléhat se na nekonečné štěstí není udržitelná strategie. Mnoho jaderných mocností vlastní o mnoho víc jaderných hlavic, než potřebuje k obraně, ale přesto se soustředí na to je udělat co nejsmrtelnější namísto redukování jejich množství a rizika, že je někdy použijí.

Ale je zde i důvod k optimismu. 27. března 2017 začal uvnitř OSN bezprecedentní proces: většina národů světa se shromáždila, aby vyjednaly zákaz jaderných zbraní a vyřadily je stejně jako biologické a chemické zbraně s konečným cílem světa bez zbraní hromadného ničení. My to podporujeme, a urgujeme vlády našich zemí, aby učinily to samé, protože jaderné zbraně ohrožují nejenom ty, kdo je vlastní, ale všechny lidi na Zemi.“

Kdo by to však byl čekal – Spojené státy, Francie, Velká Británie a okolo 40 dalších zemí se všechny postavily proti této iniciativě, nezúčastnily se zmíněného březnového shromáždění a neodkazují se na nic jiného než na Severní Koreu jako důvod, proč pokračovat ve stejném tempu. Slovy americké velvyslankyně Nikki Haleyové: „Musíme být realističtí. Je tu snad někdo, kdo si myslí, že Severní Korea by zakázala jaderné zbraně? Severní Korea teď může za nás všechny jásat, a lidi, které zastupujeme, by byli ti, koho bychom ohrozili.“

Je poněkud úsměvné, že zrovna Spojené státy mluví o realističnosti, pokud jde o zbrojení a používání jakýchkoli zbraní. Nemůžeme též zapomenout na skutečnost, že jediný, kdo kdy použil atomovou bombu „naostro“, nebyl Kim Čong-un, ale právě USA.

Málo platné, zatím jediný, kdo jadernou bombu použil, byly Spojené státy. Na snímku bomba s něžným názvem Little Boy, která zpustošila Hirošimu. Foto Wikimedia Commons

Zdá se spíš naopak, že národy vlastnící jaderné zbraně používají země jako Severní Korea coby záminku, proč pokračovat ve zbrojení a udržovat si moc a schopnost vyhladit celou zemi několikrát po sobě. Člověk ale dnes asi musí být vědec, aby mu došlo, že vlastnit několikanásobné množství zbraní, jež by vyhladily většinu, ne-li veškeré lidstvo i několikrát po sobě, včetně všech dalších forem života, není asi úplně nejlepší věc pro Zemi ani lidstvo.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://themindunleashed.com/2017/04/scientists-world-urge-u-n-ban-nuclear-weapons.html, http://www.nucleardarkness.org/warconsequences/hundredfiftytonessmoke/, http://edition.cnn.com/2017/03/27/politics/un-nuclear-ban-boycott/, http://www.chicagotribune.com/news/nationworld/ct-north-korea-missile-new-technology-20170405-story.html