Ve východním Skotsku byl nalezen poklad starých Keltů

Na východě Skotska poblíž města Carnoustie měl vyrůst komplex sportovních hřišť pro děti. Nedávno však na tomto místě archeologové ze společnosti GUARD Archeology učinili dle jejich vlastních slov „životní objev“. Ze staveniště se tak rázem stalo archeologické naleziště a je jasné, že děti si zde fotbal ještě dlouho nezahrají. Artefakty, které zde archeologové vykopali, jsou staré asi 3000 let a s největší pravděpodobností se jedná o pozůstatek osídlení starých Keltů. Ačkoliv archeology ještě čeká pořádný kus práce na vykopávkách, už z prvních výsledků oznámených v polovině února, je jasné, že jde o velký objev.

Archeologové zatím našli jeden bronzový meč, zlatem zdobený hrot kopí, kožešiny a jehlici. Především díky dvěma vzácným zbraním se podle archeologů jejich nález dá považovat za opravdový poklad a co víc, v okolí se nachází ještě více dosud nevykopaných vzácných předmětů. Momentálně například vědecký tým pracuje na vykopání pozůstatků civilních příbytků, po kterých zde zůstaly různé nádoby a hrnce. Co dalšího však plocha původně určená k vystavení sportovního areálu skrývá, je zatím otázkou.

Experti z GUARD Archeology tvrdí, že jde o „velmi vzácný a mezinárodně významný poklad“. Artefakty nalezené ve skotské správní oblasti Angus, mohou vědcům prozradit nové informace o tom, jak se na tomto území žilo v době bronzové. Nejvzácnější ze všech artefaktů jsou zatím dvě nalezené zbraně. Bronzový meč je podle archeologů na jeho stáří ve velmi dobrém stavu, ovšem největší vzrušení vyvolal zdobený hrot kopí.

Takových zlatem zdobených zbraní se v celé Británii našlo dosud velmi málo. Archeologové se domnívají, že se mohlo jednat o jakousi posvátnou zbraň. „Staré Keltské mýty často mluví výjimečných heroických zbraních,“ sdělil Alan Hunter Blair BBC. Obyčejné kopí určené k lovu či k boji prostého člověka by zcela jistě nikdo nezdobil zlatem. Už v době bronzové totiž muselo mít zlato ohromnou cenu..  „Zlato bylo k ozdobě bronzové zbraně použito nejen proto, že to dobře vypadalo, ale i proto, že se jednalo o velmi vzácný materiál,“ dodal Blair.

Nedaleko nalezených artefaktů se našly i stopy po trvalejším osídlení lidí z doby bronzové a dokonce zde archeologové narazily i na pozůstatky neolitické stavby staré 6000 let. To znamená, že neolitická stavba byla pro lidi z doby bronzové stejně stará, jako je pro nás třeba nalezený bronzový meč nebo kopí. Vypadá to, že lidé se na území okolo dnešního města Carnoustie pohybovali po dobu mnoha tisíc let. Zatím však není jasné, jestli bylo místo obývané i v 3000 let dlouhé časové mezeře mezi obdobím neolitické stavby a obdobím doby bronzové.

Vykopávky stále trvají a pravděpodobně se nejedná o krátkodobou záležitost. Na detailnější informace si budeme muset počkat, až archeologové všechno důkladně prozkoumají a dají dohromady všechny materiály potřebné k vydání plnohodnotného vědeckého spisu.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Lukáš Marek, časopis Šifra