Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který uprchl před stíháním do Bruselu, vyzval španělskou vládu, aby s ohledem na výsledky čtvrtečních voleb v Katalánsku okamžitě zrušila přímou správu nad touto autonomní oblastí. Puigdemont rovněž prohlásil, že Evropa bude muset vzít na vědomí výsledek voleb v Katalánsku. V nich získaly tři separatistické strany většinu v regionálním parlamentu.

„Jako premiér Katalánska chci poblahopřát svému lidu k výsledku, který je neoddiskutovatelný,” prohlásil v Bruselu v reakci na čtvrteční volby Puigdemont. „Vyhráli jsme volby ve výjimečné situaci, s kandidáty ve vězení a s vládou v exilu,” řekl také politik, jenž je v Belgii se čtyřmi ministry své vlády, kterou Madrid koncem října sesadil kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

Ve čtvrtečních předčasných volbách, které Madrid vyhlásil v naději, že strany usilující o nezávislost oslabí, tyto získaly v katalánském parlamentu většinu. Ve 135členném regionálním sboru dostanou 70 mandátů, což je o dva méně než po volbách z roku 2015.

„Zítra musí být článek 155 pozastaven a musí být osvobozeni vězni,” prohlásil Carles Puigdemont. Právě na základě tohoto článku převzal Madrid přímou správu nad autonomním Katalánskem poté, co jeho parlament 27. října schválil rezoluci o nezávislosti.

Madridská vláda se přitom tvrdě snažila zabránit konání referenda a neváhala se uchýlit k brutálnímu násilí, včetně střílení gumových projektilů do lidí. Co udělá teď? Evropská unie, která stojí na straně Madridu a k násilí mlčela, mlčí i k výsledku voleb.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra