Ve věku 110 let zemřela žena, která za války zachránila George Sorose

V sobotu ve věku 110 let zemřela v západomaďarském městě Sopron Elza Brandeiszová, která za druhé světové války mimo jiné ukrývala rodinu George Sorose, amerického finančníka maďarského původu. Brandeiszová zachránila za války životy několika dalších Židů. Tanečnice a učitelka tance Brandeiszová údajně schovala George Sorose, kterému tehdy bylo 13 let, a jeho matku ve svém letním domě v obci Balatonalmádi. Miliardář Brandeiszovou později finančně podporoval a vzpomínal na ni v superlativech. „Pocházela z věřící křesťanské rodiny a její víra ji motivovala k záchraně Židů,“ prohlásil Soros podle maďarského serveru borsonline.hu.

Po druhé světové válce se Brandeiszová stala držitelkou ocenění Spravedlivý mezi národy, které se uděluje lidem nežidovského původu za záchranu Židů před holocaustem a které vzniklo v roce 1963 při památníku Jad vašem.

Poté, co byl Soros zachráněn před holokaustem, proslul mnoha kontroverzními činy včetně rozvracení demokratických států a rozpoutávání převratů a barevných revolucí. Až do zahájení bombardování Jugoslávie silami NATO Sorosův fond v Srbsku například sponzoroval takzvané Občanské centrum v kosovské Prištině za účelem boje za národní nezávislost albánské většiny. V Bělehradě podporoval „rádio B-92“, které v letech 1996-97 sehrálo důležitou úlohu při studentských vzpourách proti Slobodanu Miloševići. Investoval i do převratů na Ukrajině, v Gruzii či Krygyzstánu, angažoval se i v takzvaném arabském jaru.

Nejvíce se „proslavil“ jako megaspekulant, který svými finančními spekulacemi donutil Brity v roce 1992 devalvovat libru, za což si vysloužil přezdívku „Muž, který zruinoval Bank of England“.

Tím se ale teprve rozehříval. Podle magazínu The Executive Intelligence Review je Soros veřejnou tváří Rothschildových bankéřů.

V posledních letech se o Sorosovi hodně mluví i v souvislosti s takzvanou migrační krizí. V říjnu 2015 maďarský premiér Viktor Orbán obvinil Sorose, že patří k aktivistům, kteří se svou podporou masové migrace z Blízkého východu snaží podrývat evropské národní státy. Od té doby toto obvinění několikrát zopakoval. Soros reagoval slovy, že naopak pomáhá obhájit evropské hodnoty, zatímco akce Orbána tyto hodnoty podkopávají, jelikož Soros považuje ochranu uprchlíků za prioritu a státní hranice za překážku tohoto cíle.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-vid-

Zdroj: http://www.kleinezeitung.at/service/newsticker/5349153/Judenretterin-Brandeisz-im-Alter-von-110-Jahren-gestorben