Islámský extremista přepadl v sobotu ráno 18. března vojenskou hlídku na pařížském letišti Orly. V odbavovací hale jedné vojačce vzal automatickou pušku a ženu začal držet jako rukojmí. Zbylí vojáci z hlídky útočníka zastřelili. Informují o tom francouzské sdělovací prostředky, podle kterých pachatel patrně předtím severně od Paříže postřelil při silniční kontrole policistu.

Cestující na letišti popsali paniku, kterou incident vyvolal. „Vojáci mířili na muže, který naopak mířil sebranou zbraní na ně,“ řekl jeden z očitých svědků. Další lidé uvedli, že se vojáci snažili muže uklidnit. Pak prý zazněly dva výstřely.

Podle zpravodajské televize France 24 tajné služby vedly útočníka v databázi jako muslimského radikála. Ani tomu však nezabránilo postřelit na severu Paříže policistu a pak jet střílet na letiště.

Letecký provoz na dvou terminálech letiště Orly, jižním a západním, které slouží hlavně pro vnitrostátní lety a spoje nízkonákladových aerolinek, byl kvůli události přerušen. Některé spoje byly přesměrovány na letiště Charlese de Gaulla. Pasažéři, kteří bezprostředně po incidentu přistáli na letišti Orly, museli z bezpečnostních důvodů zůstat na palubě letadel. Francouzská policie uzavřela celý areál letiště Orly a zastavila v něm a jeho bezprostředním okolí veškerou pozemní dopravu.

Ve Francii takovéto incidenty začínají patřit ke standardu. Od listopadu 2015, kdy došlo k jednomu z řady útoků, je v zemi vyhlášen výjimečný stav a bezpečnostní situace je kritická. O občanských nepokojích, protestech policistů proti nezvladatelnému násilí „uprchlíků“ a podobně média informují celkem zřídka a poměrně nerada. Na povrch se tak dostanou jen střípky.

Francouzi žijí v neustálém napětí, obklopeni ozbrojenými vojáky a policisty v ulicích měst. Výjimečný stav vyžaduje jejich maximální a permanentní nasazení ozbrojenců, a ti si proto pravidelně stěžují na únavu, vyčerpání, nedostatek zdrojů a strach jezdit do přistěhovaleckých ghett.

Výjimečný stav dává sice policii širší pravomoci při domovních prohlídkách a při zatýkání podezřelých, bývá ale často kritizován pro porušování občanských práv. Policii například umožňuje bez soudního povolení provádět ve dne i v noci razie či zabavovat i legálně pořízené zbraně. Úřady mohou nařizovat domácí vězení a zakazovat radikální organizace, mazat webové stránky nebo rušit veřejná shromáždění. Nic z toho navíc proti islamistickým útokům nepomáhá.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

-red-