Pokud se svět dočista zbláznil, pak Vatikán dort šílenství dovršil nečekanou třešničkou. Přesněji řečeno tělem spasitele. Rozeslal totiž biskupům pokyny, jak správně připravit víno a oplatky, které se v ústech promění v krev a tělo Ježíšovo (případně se substance dotýká jen nehmotně, závisle na filozofii). Problém však tkví v tom, že hostie musí být vyrobena čistě z pšenice a musí obsahovat alespoň určité množství lepku. Zcela bezlepková varianta prý nepřipadá v úvahu.

Naproti tomu geneticky modifikované suroviny jsou v pořádku a v souladu s liturgickými požadavky. Mluvčí České biskupské konference Ondřej Mléčka ale české věřící, kteří jsou na lepek alergičtí, uklidnil. Nemusí se prý bát, že by do nich Svatý duch nevstoupil. Pro tyto věřící stále existují speciální verze, které obsahují jen minimální podíl lepku (0,025 miligramu na hostii).

Zdá se tedy, že Duch svatý vstoupí jedině do oplatky z pšenice. Nezasvěcenému se může jevit až jako podivné, proč se božstva tak urputně zabývají tím, jaké je hmotné složení jejich vyvoleného pečiva či luštěnin, ale příznivci dělené stravy to asi zrovna nebudou.

Regenračné centrum

Prohlášení neobsahuje jen návod na to, jak správně připravit hostie, ale také Ježíšovu krev. „Brožurku“, jak správně připravit tyto klíčové prvky katolického života, dle kardinála jménem Robert Sarah, který pravidla sepsal na popud samotného papeže, přichystal jednoduše proto, aby nedocházelo ke zmatení, jak se vlastně smí nebo smí hostie připravit, a navazuje na prohlášení z roku 2003, kdy se Vatikán nechal slyšet, že hostie musí obsahovat alespoň malé množství lepku.

Po obviněních ze zneužívání dětí, například papežova hlavního finančního poradce, o kterém Šifra nedávno informovala, a dalších podobných „výstřelcích“, jako je razie v bytě kardinála, kde se vesele fetovalo a smilnilo a kde byl in flagranti přistižen kardinálův tajemník při sexu s jinými muži, tu tak máme zprávy z poněkud jiného soudku. Jisté je, že ve Vatikánu to žije a vždy je co na práci.

Jak by se asi tvářil Ježíš, kdyby viděl, na co se lidé v jeho odkazu soustředí další 2000 let?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.rt.com/viral/395810-gluten-free-holy-bread/ http://en.radiovaticana.va/news/2017/07/08/letter_to_bishops_on_the_bread_and_wine_for_the_eucharist/1323886