Foto Profimedia

„Setkáváme se opět po roce, abychom společně zhodnotili, co se nám za ten rok podařilo a případně co se nepodařilo. Jsem rád, že vám mohu říci, že těch radostných zpráv je letos daleko více,“ zahájil český prezident Miloš Zeman své páté vánoční poselství, ve kterém hodnotil uplynulý rok. „Jsme šestá nejbezpečnější země na světě, lepší než Švýcarsko, máme nejnižší míru nezaměstnanosti a také nejnižší míru chudoby v EU,“ vyjmenoval úspěchy Česka a dodal, že i díky nim by měli být Češi hrdý a sebevědomý národ.

Přidal ale též několik negativ se slovy, že „každé světlo má své stíny“. Hospodářský růst by podle něj měly provázet investice, a to hlavně do infrastruktury. „Je ostuda, že není hotová například silnice mezi Brnem a Vídní. Ale takových dálnic, obchvatů a dalších staveb je celá řada.“

Miloš Zeman zmínil i migrační krizi a takzvané kvóty – Česká republika by měla sama rozhodovat o tom, kdo bude žít na jejím území; zkritizoval neschopnost EU chránit vnější hranice a také slabou aktivitu NATO v boji proti islámskému terorismu.

Prezident nevynechal ani hodnocení domácí politiky, která podle něj letos zažila zemětřesení. „Dostával jsem moudré rady, které říkaly: Nejmenujte Babišovu vládu dřív, než získá důvěru v Poslanecké sněmovně,“ uvedl Zeman k současné politické situaci. Svůj krok, kdy novou vládu jmenoval 13. prosince, teď vysvětlil.

„To by reálně znamenalo, že po týdny, možná dokonce po měsíce, tady povládne Sobotkova vláda v demisi. A to si snad, proboha, nikdo nepřeje.“

I kvůli povolebnímu vyjednávání prezident v poselství zmínil také předčasné volby. „Občas slyším hlasy, že bych měl vypsat předčasné volby, což mi ústava v některých situacích umožňuje,“ uvedl Zeman a vzápětí dodal: „Chci naprosto jasně říci, že to nikdy neudělám.“ Podle prezidenta by bylo další hlasování výsměchem těm, kteří přišli v řádném termínu k volbám.

Tah je tak nyní podle něj na politicích, kteří se musí umět dohodnout mezi sebou. Návrh programového prohlášení vlády Andreje Babiše je proto prý dobrým výchozím materiálem k diskusi.

Pokud by přece jen Babišova vláda nezískala při lednovém hlasování ve Sněmovně důvěru, dal by prezident dostatek času politikům k dalším jednáním před druhým pokusem. Ten by podle něj mohl proběhnout v únoru.

Závěrem poselství vzkázal prezident, že je rád, že i Bezpečnostní informační služba potvrdila, že tuzemské volby neovlivňují zahraniční tajné služby. A dodal: „Takže zvedněme hlavu a buďme sebevědomými lidmi, kteří používají vlastní rozum a nedají se manipulovat ať už údajnými zahraničními rozvědkami, nebo zejména českým tiskem, Českou televizí a dalšími médii.“

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra