Blíží se doba, kdy si lidé v západní Evropě nedovedou představit Vánoce bez střelby na trzích? Po roce 2016, kdy terorista najel kamionem na vánoční trh v Berlíně, zabil 12 osob a 48 jich zranil, a loňské krátké pauze, kdy se podařilo německým policistům chystanému útoku zabránit, tentokrát islamisté udeřili ve Štrasburku. Blízko trhu tu terorista postřílel tři lidi a 11 osob zranil, z nich osm leží v nemocnici ve vážném stavu.

Střelec hned po masakru zmizel a pátrají po něm stovky příslušníků bezpečnostních složek, včetně příslušníků francouzských elitních jednotek BR, RAID a protiteroristického komanda GIGN. Podle úřadů není vyloučeno, že muž už opustil Francii. Město leží na hranici s Německem, kde se radikálům dobře daří a nemají problém se začlenit mezi další radikály, vyloučena tak není vánoční nadílka i v Německu.

Policie uvedla, že už vraha identifikovala – prý jde o devětadvacetiletého Chekatta Cherifa. Úřady přiznaly, že jde o známou firmu, že o jeho radikalizaci vědí a dobře ho znají, protože má bohatou kriminální minulost, a vedly ho dokonce ve svazku Fiché S, tedy jako radikalizovanou osobu představující bezpečnostní riziko.

Když to tedy věděli, proč ho nechali volně běhat na svobodě a čekaly, až něco vyvede? Existuje ještě druhá možnost – na někoho se to hodit musí, a tak si prostě policie vždy vybere nějakého teroristu, kterého pak začne honit.

Policie později uvedla, že se Cherifa chystala zrovínka včera zatknout a přišli si pro něj domů, ale nebyl tam, a tak šli zase pryč. Může těmhle báchorkám ještě někdo soudný věřit? Tento mustr už je u vysvětlování teroristických útoků obvyklý. Jak ale mohou policisté v západoevropských zemích chránit obyvatele před násilím ze strany migrantů a džihádistů, když a) je údajně páchají lidé, o kterých se ví, že se na to chystají, ale nikdo proti nim nezakročí a b) když politici podepisují globální pakty o migraci, ve kterých se stírá rozdíl mezi legální a ilegální migrací a masová migrace je v něm vykreslována jako pozitivní fenomén vedoucí ke štěstí a prosperitě?

Vždyť to přece vůbec nedává smysl. Pokud tedy není cílem jít proti vlastním obyvatelům a udělat jim ze života peklo.

Europoslanec Jan Keller popsal vánoční atmosféru ve Štrasburku bezprostředně po útocích, kdy se ve městě zrovna nacházel: „Ve Štrasburku jsou v plném proudu vánoční trhy. To mimo jiné znamená, že při každé cestě přes most do centra města člověka kontrolují stráže, prohledávají ho a nakukují do tašek a batohů. Kolega, s nímž jsem do centra šel, se podivoval té důkladnosti v tak poklidné atmosféře. Ujišťoval jsem ho, že francouzská policie ví, co dělá. Do hospůdky, ve které jsme se usadili, přiběhly dvě tak trochu hysterické mladé Francouzky. Vykřikovaly, že kousek od nás se střílí. Pak už jen jezdily kolem sanitky a auta policie. Celý střed města byl zablokován, hospodu majitelé uzamkli a zabarikádovali okenice. Díky mobilům jsme se dozvěděli, že policie neradí vycházet ven. Díky majitelce hospůdky, jejíž dcera pracuje v nemocnici, jsme se dozvěděli, že přivážejí raněné. Město je mrtvé, taxíky nejezdí, na vlastní nebezpečí jsme se vypravili do hotelu a šli cestičkami při řece kolem stanů bezdomovců, kam extremisté zpravidla neútočí. Nad městem přelétává vrtulník, cesty jsou blokovány policejními auty. Před chvílí se údajně začalo střílet ve čtvrti Krutenau. (…)

Tohle opravdu chceme? Skutečně jsou někteří lidé schopni podporovat tyto zhůvěřilosti jen proto, že dostanou nějakou tu funkci nebo eurodotace? Co zdravý rozum?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra