Do davu na vánočním trhu v centru Berlína vjel nákladní vůz. Na místě je podle policie nejméně devět mrtvých a dále až padesát zraněných. Policie uvedla, že šlo o zřejmý útok, nikoli nehodu. Jednoho muže z náklaďáku policie dopadla, druhý v kabině zemřel.

Incident se odehrál na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz nedaleko Pamětního kostela císaře Viléma. Nákladní vůz, který podle médií řídil zřejmě „uprchlík“, vjel podle listu Berliner Zeitung přes chodník na trh, kde se zastavil těsně před vánočním stromem.

Okolí místa neštěstí policie uzavřela. Podle deníku Berliner Morgenpost je na místě až 50 zraněných, někteří z nich vážně. „Slyšel jsem velký hluk a potom jsem se šel podívat na vánoční trh, kde byl úplný chaos. Bylo tam mnoho zraněných lidí,“ řekl novinář z listu Berliner Morgenpost.

Německá policie uvedla, že šlo o úmyslný čin, a na svém oficiálním twitterovém účtu vyzvala veřejnost, aby nevycházela z domovů. „Pracujeme na plné obrátky,“ napsala policie.

Tak to můžou být občané klidní… Například ve Francii, kde se v červenci stalo něco podobného, od té doby mají výjimečný stav, a v zemi stejně zuří nekontrolovatelné násilí.

Chvíli před masakrem v Německu byl zastřelen velice podezřelým způsobem i ruský velvyslanec v Turecku. Oba útoky zcela jistě nejsou náhodné a cílem sil, které za nimi stojí, je zřejmě nenechat lidi vydechnout ani o Vánocích. Scénáře používané k vystrašení lidí se tak opakují stále dokola, jen s drobnými modifikacemi.

Zřejmě zase uslyšíme ze všech stran staré ohrané „teroristi, teroristi, teroristi“, případně „vyšinutý jedinec“. Ano, to, že to udělali nějací „teroristi“, je zřejmé. Správná otázka ale zní jinak: „Kdo ty teroristy vytváří, řídí a najímá? A hlavně platí?“

Globalisté, kteří již zničili celý Blízký východ od Iráku, Afghánistánu a Libye přes Sýrii, a teď organizují stěhování národů do Evropy, aby ji oslabili a podkopali, nám opět přichystali bohatého Ježíška. Asi nemohli dočkat Štědrého dne, tak pěkně s předstihem. Příští rok bychom na architekty tohoto nadělení už konečně možná měli – taky v předstihu – poslat čerty.

Aktualizace 20. 12. ve 12.13: Ukázalo se, že útočil zřejmě uprchlík z Pákistánu, který unesl kamion patřící polské přepravní společnosti. Polského řidiče, kterého policie našla v kabině, útočník zastřelil. Když jsem se díval na zprávy České televize dnes dopoledne, moderátoři zpráv o nebohém zastřeleném řidiči důsledně mluvili jako o polském spolujezdci. Fake news jako vyšité. Jak může být mrtvola původního řidiče, který by nic takového v životě neudělal, být označována jako spolujezdec? Neuvěřitelné…

Aktualizace 20. 12. 2016 ve 14.02Berlínská policie podle deníku Die Welt dospěla k závěru, že zadržený 23letý Pákistánec není pachatelem vražedného útoku. „Máme nesprávného člověka,” cituje Die Welt berlínskou policii. „Tím se situace mění. Skutečný pachatel je stále na svobodě a je ozbrojen a může způsobit další škody,” dodává policejní zdroj s tím, že byly informovány speciální složky.

Tak Pákistánec to nebyl. Bude zajímavé sledovat, s čím Němci vyrukují. Byl to jiný „uprchlík“? Nebo padne vina na „spolujezdce“?

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra