Kdo je lepší diagnostik – doktor, nebo robot? Pokud byste sázeli na člověka, spletli byste se. V souboji s nejlepšími čínskými lékaři v diagnostice nádorů a hematomů jednoznačně zvítězila umělá inteligence. V obou soubojích na konci června vyhrál systém umělé inteligence BioMind, který je podle odborníků velkým příslibem pro budoucnost a mohl by zásadně pomoci při léčení některých nemocí.

Jak informovala čínská zpravodajská agentura Sin-chua, umělou inteligenci zvanou BioMind vyvíjí výzkumné centrum Artificial Intelligence Research Centre for Neurological Disorders v nemocnici Tchien-tchang v Pekingu, a funguje tak, že analyzuje vizuální data.

Při nedávném klání v diagnostice mozkových nádorů měla umělá inteligence pravdu v 87 procentech z 225 případů, zatímco doktoři pouze v 66 procentech. Navíc systém byl rychlejší, svoje diagnózy zvládl během čtvrthodinky. V předvídání vývoje a velikosti otoku se BioMind trefil v 83 procentech případů, doktoři jen v 63 procentech. A to prý šlo u lékařů o nadprůměrný výsledek.

Umělou inteligenci vědci vytrénovali na desítkách tisíc obrázků nádorů a hematomů z archivu pekingské nemocnice. „Porovnávání slouží především doktorům, kteří jsou skeptičtí vůči umělé inteligenci. Doufám, že lépe pochopí BioMind a přestanou se jí bát,“ říká náměstek ředitele Wang Jung-ťün s tím, že úspěšnost BioMindu při odhalování nádorů se dlouhodobě pohybuje kolem 90 procent.

Teď ještě aby se někdo naučil nemoci léčit a ne jen diagnostikovat. Případně by bylo skvělé zaměřit pozornost na to, proč je tolik lidí nemocných. V tom nám asi žádná umělá inteligence nepomůže, úplně by postačil zdravý rozum.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra