O víkendu se odehrálo neštěstí v motecké nemocnici. Šestnáctiměsíční Eliáš byl v nemocnici s rotavirovou infekcí a omylem dostal výrazně vyšší dávku léku paracetamol, než předepsal lékař. Chlapec byl ve vážném stavu převezen do nemocnice v pražském Motole. Informovala o tom Česká tisková kancelářa a další české média.

Chybu v dávkování medikamentu, který slouží k tlumení bolesti a horečky, zřejmě udělala zdravotní sestra, řekl náměstek ředitele Krajské zdravotní Jiří Mrázek. „Podávání medikace je standardizovaný proces. V tomto případě podle dosavadních šetření došlo k neúmyslnému selhání jednotlivce při podání léku. Sestra v současné době není na pracovišti a nepodílí se na poskytování zdravotní péče.“

Dítě dostalo desetinásobek léku, než mu lékaři předepsali. „Druhý den hospitalizace při podání paracetamolu dvakrát s intervalem šest hodin dochází k chybnému podání této léčivé látky, a to v dávce 650 mg místo ordinovaných 65 miligramů, tudíž během 12 hodin dítě dostává dávku 1300 miligramů paracetamolu nitrožilně. K zjištění této okolnosti dochází až šest hodin po podání druhé chybné dávky,“ citovala televize Nova z lékařské zprávy.

Minulý čtvrtek přišla žena se svým synem do mostecké nemocnice kvůli tomu, že zvracel a měl vysoké horečky. „Lékaři začali Eliáškovi léčit rotavirovou infekci paracetamolem. Tím, že léčba sirupem nezabírala, mu nasadili infuze,“ řekla matka serveru iDnes.cz.

V pátek pak chlapečkovi začala selhávat játra. „Moji žádost o převoz malého do Motola původně lékaři odmítli s tím, že ztratíme zbytečně hodiny a ať si případně zajistím odvoz sama,“ uvedla maminka. „V sobotu ráno ale za mnou přišel primář, že odvoz zajistila nemocnice.“

V pondělí se naštěstí chlapcův stav trošku zlepšil. „Přeložili ho na běžný pokoj, protože se mu jaterní hodnoty lehce zlepšily. I tak je ale nemocnice v kontaktu s Institutem klinické a experimentální medicíny, kdyby se jeho stav zhoršil natolik, že by byla nutná transplantace jater,“ sdělila médiím nešťastná matka.

Společnost Krajská zdravotní (KZ), pod níž mostecká nemocnice spadá, nešťastnou událost analyzuje.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-