V Iráku se konají volby. Do parlamentu kandiduje i muž, který hodil botu na George Bushe

Muntadhar al-Zaidi, irácký novinář, který se proslavil vržením své boty na tehdejšího amerického prezidenta George Bushe, byl několik let poměrně čilým humanitárním aktivistou. Nyní se chystá pokročit dál – vstoupit do iráckého parlamentu.

„Polibek na rozloučenou od Iráckého lidu, ty pse!“ zakřičel při svém památném momentu, když George Bush s americkou vlajkou za zády mluvil na tiskové konferenci v Iráku. Posléze po něm vrhnul dvě boty. „To je za vdovy a sirotky a za všechny zabité v Iráku.“

Těsně potom se na něj vrhl bodyguard tehdejšího předsedy vlády Nouriho al-Malikiho, který byl na tiskovce též přítomen. Bush samozřejmě nebyl zraněn (oběma botám se hbitě vyhnul), nicméně Zaidi byl zatčen. Z vězení se ale dostal brzy, neboť byl pro dobré chování propuštěn po 9 měsících, a v roce 2009 opustil Irák.

V roce 2011 se do své země vrátil, nicméně příliš se neukazoval v médiích a namísto toho se soustředil na nadaci, která pomáhá přežít dětem, jež ztratily rodiče během americké invaze a následné okupace.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra