Jihoafrickou zemí Malawi se šíří strach z bytostí, které podle některých místních obyvatel pijí lidskou krev jako součást magických rituálů. O život kvůli tomu přišlo nejméně pět lidí, na něž, ať už coby na skutečné, nebo domnělé upíry zaútočil rozvášněný dav.

Tamější vláda v obavách z pokračování násilností podle televize BBC zavedla zákaz nočního vycházení. Podle místních pracovníků OSN, která z obav o jejich bezpečí stáhla své lidi ze dvou oblastí na jihu země, se upírské zkazky začaly šířit zřejmě ze sousedního Mozambiku. Prezident Malawi Peter Mutharika slíbil, že zabití lidí podezíraných z pití lidské krve nechá důkladně vyšetřit. Vycházet z domu se nyní smí jen mezi 7.00 a 17.00.

BBC spojuje tuto kauzu s nízkou vzdělaností v zemi a občany Malawi považuje za pověrčivé blázny. Násilnosti spojené s upírskými pověrami v zemi vypukly již v roce 2002. Avšak nepřipustila vůbec variantu, že mají místní obyvatelé pravdu a bojí se oprávněně. Takže ještě jednou: Co když je to pravda?

Například doktor John Edgar Browning z Georgia Institute of Technology se posledních pět let zabýval studií „upírů“ žijících ve městech New Orleans a Buffalo. Takoví lidé prostě existují a většina z nich podle výzkumu není kulturně ovlivněna filmy, seriály ani knihami. Opravdovým upírem samozřejmě nemyslíme bytosti měnící se v netopýry a brázdící temné uličky noci hledajíce nevinnou kořist, nýbrž potřebu živit se krví. Z výživového hlediska upírství dává smysl, neboť v krvi jsou obsaženy důležité látky. Litr krve obsahuje přibližně 700 kalorií. V současně době se k vampirismu přiznalo okolo 5000 jedinců jenom v Spojených státech.

Další, kdo upírství zkoumá, je waleský psycholog Emyr Williams. Vědecky jej studuje celý život. Jen ve Velké Británii jich podle něj žije na 15 000. „Upíři jsou skupina lidí, kteří pijí krev, ale jejich velmi propracované zákony říkají, od koho může být krev přijata a od koho nikoli. Například krevní upíři přijímají krev od ochotných dárců, kteří se mohou říznout jen do určité části těla, ale nesmějí si od nich vzít krve moc. Jsou tu také spirituální a hybridní upíři,“ vysvětluje Williams, podle nějž jsou nebezpeční především spirituální a hybridní upíři, kteří vysávají z lidí životní energii.

Takže Malawané se mohli splést, ale také nemuseli. JE nutné se také ptát, kdyby upíři neexistovali, proč by byli tak častým námětem filmových příběhů i legend po celá staletí. Pochybovat o tom můžeme, ale co lze dnes tvrdit s neochvějnou jistotou?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra