Investiční banka Goldman Sachs zveřejnila tržní analýzu, ve které odrazuje farmaceutický průmysl, aby uzdravoval své zákazníky. Banka ve své zprávě doslova doporučuje: zachránit lidské životy a pečovat o pacienty je velice špatný obchodní model.

Pokud se má chamtivost farmaceutického průmyslu vyjádřit jednou větou, tak se objeví přesně tato otázka, kterou investiční banka Goldman Sachs uvedla do své nedávné studie: „Vyplatí se léčit lidi?“

Odpověď každého normálního člověka na tuto otázku zní „samozřejmě“. Člověk nemusí skládat Hippokratovu přísahu ke zjištění, že medicína je tady k tomu, aby zmírnila utrpení nemocných a znovu je uzdravila. Přesněji řečeno měla by být.

Genetická medicína jako „výzva k udržení peněžního toku“

Americká zpravodajská stanice CNBC jako první zveřejnila interní zprávu banky Goldman Sachs, která byla určená vybraným klientům v biotechnologickém průmyslu.

Mnozí si možná pomyslí, že analytici Goldman Sachs nejsou normální, protože především myslí jen na svůj vlastní zisk a zisk zákazníků. Z jejich pohledu to ale normální je.

Zpráva zveřejněná 10. dubna pod názvem „Genetická revoluce“ odpovídá na otázku, zda se vyplatí léčit lidi. Odpověď zní: „Ne“.

Ve zprávě se píše: ,,Potenciál vyvinout takové ošetření, které (pacienty) vyléčí již po jedné aplikaci, je nejatraktivnější aspekt genetického inženýrství. Takové ošetření je však zcela odlišné, pokud jde o dosažení stálého příjmu.“

Genetická léčba, která by pacienty okamžitě vyléčila, by měla obrovskou hodnotu pro samotné pacienty i pro společnost. Jenže bankéři namítají, že „tato léčba by mohla být také obrovskou výzvou při hledání udržitelných peněžních toků“.

Ano, pokud farmaceutický průmysl zajistí, že jeho výrobky okamžitě a dlouhodobě lidi uzdraví, je to podle Goldman Sachs špatné pro obchod.

Podle CNBC analytici Goldman Sachs předkládají další odpudivý příklad. Genová (nebo genetická) léčba pro hepatitidu C, která se nazývá GILD, vede k tomu, že „její dostupnost pro ošetřované pacienty bude stále menší“. Jde zejména o to, že zdravější lidé se postarají, aby byli méně infikováni hepatitidou C.

Dobrý trh pro genovou terapii by byl takový, v němž počet pacientů zůstává stabilní stejně jako v případě rakoviny a „podnik zůstává ziskový“.

Analytici společnosti Goldman Sachs proto nalezli tři „řešení“ problému svých zákazníků z farmaceutického průmyslu.

1. „Vyhledejte velké trhy“ – to znamená onemocnění, která se stále více šíří.

2. „Vytvořte produkty na onemocnění, která se objevují stále častěji“ – navrhují se zejména takové, které způsobují vážné a stálé potíže.

3. „Stálé inovace a rozšíření portfolia“ – existují stovky genetických onemocnění, ze kterých se dá vytvořit zisk.

Analytici Goldman Sachs se ke své studii odmítli pro CNBC vyjádřit. Není to ani potřeba – dobře víme, na čem jsme, a máme to černé na bílém.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, časopis Šifra