Německá vláda ještě nezačala po složitých povolebních vyjednáváních ani pořádně vládnout a už je to pořádná vládní krize. Uvnitř kabinetu se rozhořel spor mezi ministrem vnitra Horstem Seehoferem z bavorské CSU a kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU), především kvůli migraci.

„Už s tou ženou nemůžu pracovat,“ řekl podle Welt am Sonntag Seehofer ve čtvrtek hned dvakrát na schůzce se členy vlády za jeho stranu. Napětí roste jak mezi dvěma klíčovými členy vlády, tak mezi sesterskými stranami CSU a CDU, které se dohadují o tom, jestli budou vracet na německých hranicích zpět běžence, kteří už byli registrováni v jiné zemi EU, ve Švýcarsku nebo Norsku.

Logické by samozřejmě bylo, že ano. O tom ale nechce paní Merkelová ani slyšet. Naopak tvrdí, že neodpovídal právu Evropské unie (!). Kancléřka, která ke šlamastyce s nelegální migrací přispěla měrou nejvrchovatější, by prý ráda našla „evropské řešení tohoto problému“ (zřejmě přestěhovat migranty do jiných zemí včetně Česka), na to ale Seehofer nechce čekat, a tak dal kancléřce dvoutýdenní ultimátum – buď to vyřeší, nebo začne Seehofer migranty vracet.

Deník Bild v neděli ráno informoval o tom, že Merkelová chce uspořádat v nejbližší době „naléhavý summit o migraci“. Účastnit se ho měly země Evropské unie, které jsou nejvíce zasažené uprchlickou krizí. Mluvčí německé vlády ale informace o chystané schůzi popřel, neboť summity jsou podle něj záležitostí evropských institucí.

Tyto věci začíná německá vláda řešit ve chvíli, kdy do Německa a celé Evropy přišly miliony migrantů, o nichž nikdo nemá pořádně přehled. Tedy jak se říká s křížkem po funuse.

Ostatně část pozorovatelů si myslí, že jde stejně jen o předvolební divadélko, neboť CSU chce jen zlepšit výsledek před podzimními zemskými volbami v Bavorsku, v nichž jí část hlasů odebere protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD).

Jestli se nakonec německá vláda dohodne nebo nedohodne na tom, zda bude migranty vracet, nakonec vůbec nemusí být důležité, jak ukazuje čerstvý příklad Finska. Tato severská země se potýká s oborvskými problémy při deportacích neúspěšných iráckých žadatelů o azyl – irácké úřady totiž deportované kvůli chybějícím pasům či jejich neochotě vrátit se do vlasti posílají zpátky do Finska.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra