Jistě se vám už někdy stalo, že jste například při poslechu hudby nebo šeptání ucítili příjemné mravenčení v hlavě. Dá se ale tento příjemný stav navodit vědomě? Odpověď zní ano, YouTube se už roky plní ASMR audiovizuálními záznamy, které divákům dokážou blažený stav „mozkového orgasmu” navodit.

Anglická zkratka ASMR pro „Autonomous Sensory Meridian Response“ se do češtiny překládá jako samostatná smyslově-meridiánová reakce. Lidé, kteří natáčejí videa s tímto obsahem, se nazývají ASMRtisté, a zejména na zahraniční YouTube scéně je jich mnoho. Pojďme si ale nejprve říci, co to vlastně je.

LÍBÍ SE VÁM WEB ŠIFRY? SEZNAMTE SE I S JEDINEČNÝM MĚSÍČNÍKEM ŠIFRA A PŘEČTĚTE SI CELÉ ČÍSLO NA UKÁZKU ZDARMA.

Média tento jev nazývají akustický nebo mozkový orgasmus. Sledování ASMR videí, ve kterých někdo například šeptá nebo cvaká prsty o stůl, totiž u lidí spouští pocity blaženosti a příjemné šimrání v hlavě. Ti z vás, kteří tento fenomén ještě nezaznamenali, asi právě kroutí hlavou a nevěří, že něco takového existuje.

Nejjednodušším způsobem, jak si to ověřit, je vyzkoušet si to na vlastní kůži a pustit si třeba video pod tímto odstavcem. Pokud máte pocit, že necítíte ani náznak mravenčení nebo podobných pocitů, klidně pokračujte ve čtení. K principům fungování videí se dostaneme později.

Možná jste překvapení, že jste o ničem podobném ještě neslyšeli, ale skutečně se nejedná o nic nového. Ve světě je ASMR známé už od roku 2009 a v následujícím roce fenomén zaznamenal obrovský boom. Videa mají miliony zhlédnutí a takzvaných ASMRtistů je nepřeberné množství. V České republice se však možná o tomto jevu ještě tolik neví. Na naší YouTube scéně působí zatím dvě autorky ASMR videí a jejich sledovanost není nikterak závratná. Jestli si chcete vyzkoušet akustické blaho i v mateřštině, pusťte si toto video.

Jak už bylo zmíněno, videí je spoustu a jejich tvůrci přicházejí se stále novými nápady. Na začátku ASMRtisté uspokojovali své diváky hlavně šeptáním, různým cvakáním, třetím ruky o papír, přehrabováním se v zrnkách kávy a podobně. Postupem času ale přišly i nové zvláštní typy videí. ASMRtisté se v nich převlékají do nějakého kostýmu a hrají určitou roli – tuto sortu ASMR můžete na internetu najít pod názvem role play. Díky zelenému plátnu, vypracovaným kostýmům a hereckým výkonům se tak YouTube diváci mohou ocitnout například na lékařské prohlídce, u holiče nebo třeba u psycholožky. Autoři role play videí po celou dobu samozřejmě šeptají a snaží se dělat všechny možné zvuky, které u publika vyvolávají žádoucí mravenčení.

Někteří se odváží tvořit i opravdu originální obsah, k vidění jsou například ASMR videa, kde si někdo hraje na elfskou čarodějku, postavu z filmu Fantastická čtyřka, nebo dokonce na prodejce semínek s marihuanou.

Jakkoliv se to na první pohled může zdát směšné, fanoušci originalitu většinou s nadšením přijímají a pod videi najdete jen zlomek negativních komentářů. Pro spoustu lidí se proto šeptání do mikrofonu a hraní si před kamerou, díky velké sledovanosti, stalo plnohodnotným zaměstnáním.

Nyní se ale pojďme podívat na to, co udělat, pokud při sledování videí nic necítíte. Reakce lidí jsou různé; většina popisuje šimrání v hlavě, které pomalu putuje směrem dolů do páteře. Pokud ovšem nic takového vůbec necítíte, zkuste něco z následujících tipů.

Jestli si videa pouštíte pouze z reproduktorů, vyzkoušejte ještě sluchátka, umocňují zvukový 3D efekt. Dalším zásadním postřehem je důležitost vizuální stránky videa. Mnozí diváci uvádějí, že u nich mravenčení spouští různé pohyby ASMRistů, které nevydávají žádný výraznější zvuk. Dobrým příkladem je třeba obtahování písmen v českém videu výše. Pokud si tedy pouštíte pouze zvuk a nevěnujete pozornost obrazu, nemusí to na vás vůbec fungovat.

Jestli se mravenčení nedostavuje ani tak, nezbývá než si projít víc druhů videí. Každému totiž dělá dobře jiný zvuk. Při tom si ještě dejte pozor, abyste mezi videi nepřeskakovali příliš rychle. Když nebudete v klidu, pravděpodobně nic neucítíte. V případě, že na vás videa ani tak nefungují, nejspíš patříte mezi menšinovou skupinu málo citlivých jedinců.

Z obrovských počtů zhlédnutí a lajků u YouTube videí je ale jasné, že většina lidí něco příjemného opravdu cítí a záměrně toto potěšení vyhledává. Co je ale na tom šimrání tak zvláštního, že ho vyhledává taková masa lidí? Není pochyb, že ASMR videa mají na diváky určitý relaxační efekt, zároveň je to podivným způsobem opravdu příjemné a fascinující. Při tvorbě tohoto článku jsem se o tom přesvědčil na vlastní kůži. Místo abych psal, pouštěl jsem si jedno video za druhým, přičemž jsem si namlouval, že je to nezbytné pro nabrání materiálu.

Přibližně u třetího videa to už však zcela nepochybně byla pouhá prokrastinace. Kromě toho, že se na videa dobře kouká a je to příjemné a uklidňující, uvádějí diváci i mnohem zajímavější plusy. Mnozí si pochvalují, že jim ASMR videa pomáhají například od nespavosti nebo depresí, a že je proto sledují velmi často. Tím se ale dostáváme k jednomu problému. Může se někdo na ASMR videích stát závislým?

O tom se zatím pouze spekuluje, vědecké výzkumy se této problematice zatím nevěnují. Neexistuje dokonce ani žádná jednotná teorie, která by spolehlivě vysvětlila, co to šimrání vůbec je a proč ho určité zvuky spouští. Jestli je ASMR spíš přínosné, škodlivé nebo prostě jen příjemné a relaxační, si zatím můžeme udělat názor sami.

Lukáš Marek, časopis Šifra