Cvičení Rusové naplánovali na další tři dny a bude se soustředit na nouzovou reakci a ochranu obyvatelstva v případě jaderné, chemické nebo biologické katastrofy. Současně s touto novinkou vyšlo najevo, že bezpečnostní agentury Spojených států zvažují vojenský zásah proti režimu Bašára Asada.

To celé přichází v přímé návaznosti na „neúspěch“ diplomatické kooperace v Sýrii, jež vyústila v prudké zostření již tak napjatých vztahů mezi USA a Ruskem. Zatímco Rusko na zhoršení reagovalo vojenským posílením své přítomnosti v Sýrii, například dovezením protiraketových vozidel či zmíněným celonárodním cvičením civilní obrany, Spojené státy zareagovaly nejprve veřejným přerušením diplomatické spolupráce v Sýrii a následně zvažováním útoku přímo na syrskou vládu. Jenže právě to by mohlo znamenat válku s Ruskem, protože ruští vojáci úzce spolupracují se syrskou armádou a útok na Asada by znamenal de facto i útok na Rusy, kteří by si to jen těžko nechali líbit.

Cílem civilního cvičení je otestovat komunikaci na lokální úrovni i v rámci vládních spojení, stejně tak i nacvičit nouzovou reakci při setkání s radiací, chemickým či biologickým zamořením. Ruský ministr krizových situací Vladimir Puchkov řekl: „Prioritou během cvičení je nacvičit evakuaci civilní populace z potenciálně riskantních oblastí. Hlavním cílem manévrů je nacvičit organizaci managementu během případné civilní obrany, zvládnutí nouzových situací a požárů, zkontrolovat připravenost příslušných orgánů a jednotek civilní obrany na všech úrovních reagovat na přírodní i člověkem způsobené katastrofy a vykonat patřičné kroky k obraně obyvatelstva.“

Kromě protipožární ochrany, civilní obrany a ochrany důležitých sociálních institucí a veřejných budov si příslušné jednotky procvičí i nasazení radiačních, chemických i biologických monitorovacích center, a to včetně zdravotních středisek v klíčových oblastech.

Tohoto projektu se má údajně účastnit na 40 milionů lidí během několika dní, tj. 30 % ruské populace. Číslo zahrnuje 200 000 specialistů na nouzové nasazení, kteří se učí nasadit 50 000 kusů vybavení.

To v souvislosti s vyhrocením vztahů a faktu, že se válka v Sýrii již dávno změnila v zástupnou válku mezi USA a Ruskem, by si zasloužilo nejenom patřičnou pozornost, ale i znepokojení všech lidí se zbytky zdravého rozumu. Poprvé od vrcholných momentů studené války 20. století se nacházíme v bodě, kdy jeden jediný rozkaz – totiž vyhlásit válku syrské vládě – může vést k otevřené válce mezi USA a Ruskem, potenciálně mezi NATO a Ruskem.

V šokujícím projevu 5. října náčelník generálního štábu amerických vojsk generál Mark Milley dokonce otevřen vyhrožoval celému světu, že kdokoliv se pokusí ohrozit současný americký styl života a kdokoliv bude odporovat Spojeným státům, toho americké ozbrojené síly „zmlátí“ takovým způsobem jako ještě nikdy předtím.

Reakce Ruska – po dalším americkém prohlášení, že „Rusko může začít s odvozem pytlů plných trupů svých vojáků ze Sýrie“, že se mohou uskutečnit teroristické útoky v ruských městech a následné výhrůžce Pentagonu, že je připraven provést preventivní jaderný útok na Rusko, také nebyla v rukavičkách. Prezident Vladimir Putin pozastavil smlouvy o zpracování plutonia, o spolupráci v atomovém a energetickém sektoru s USA, vyhlásil zákaz prodeje raketových motorů RD-180.

Požaduje nejen zrušení všech sankcí ve vztahu k Rusku a kompenzaci za sankce proti Rusku, ale i za protisankce Ruska, zrušení zákona Magnitského, podstatné snížení vojenské přítomnosti USA ve východní Evropě, zřeknutí se konfrontační politiky s Moskvou a další. Jinými slovy: Putin požaduje kapitulaci USA v prvním komplexním boji současné tzv. hybridní války.

Přesto, že je situace kritická a svět je krůček od světové války, média a většina veřejnosti v evropských zemích předstírají, že se jich konflikt netýká, i když se bárka začíná povážlivě naklánět. Poučí se někdy lidstvo, nebo se bude historie, kdy se lidé začnou o věci zajímat až vše chvíli, kdy je pozdě, opakovat?

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.commondreams.org/news/2016/10/04/amid-escalating-tensions-40-million-russians-practice-nuclear-emergency, http://www.trueactivist.com/russia-prepares-citizens-for-nuclear-war-while-us-considers-air-strikes-on-assad/, http://www.globalresearch.ca/threats-and-rising-tensions-russias-military-options-against-a-us-attack-on-syria/5550023