USA přiznaly, že v Sýrii používají munici s ochuzeným uranem

Jen měsíce poté, co Pentagon ujistil svět, že nebude vysoce kontroverzní typ munice, který – pokud rovnou nezabije – způsobuje dlouhodobé zdravotní komplikace, americké letectvo vystřílelo tisíce těchto kulek během dvou leteckých útoků v Sýrii koncem roku 2015. Pentagon tento fakt zveřejnil tuto středu. Referoval o tom například deník The Washington Post.

Jedná se o 30mm náboje s ochuzeným uranem, nazývané PGU-14. Poprvé o používání těchto toxických nábojů promluvil průzkum Air Wars v úterý. Zhruba 5265 kulek bylo vypáleno z letounů A-10 určených k pozemním útokům (na fotce nahoře), a to během operací Tidal Wave II 16. a 22. listopadu 2015. Promluvil o tom Josh Jacques, mluvčí amerického vojenského ústředí.

A-10 kombinovaly toxické PGU-14 s výbušnými náboji, a to v poměru 5 uranových a 1 výbušný. Cílem operace a těchto letounů byly údajně ropné zásoby Islámského státu, přesněji řečeno se mělo jednat o útok na konvoje ropu převážející. Útok doprovázely 30mm střely, rakety i naváděné bomby a zničeno bylo více než 300 vozidel, většinou civilní nákladní auta. Pentagon přiznal, že terčem byly i vozy civilní, ale dodal, že v době útoku nebyli žádní civilisté na místě a před samotným útokem lidi varovali, aby mohli utéct.

180stupňový obrat přitom nastal jen několik měsíců po jasně projeveném stanovisku, že k používání těchto nábojů nedojde. Jenže během plánování operace si stratégové operace Tidal Wave II umínili, že za účelem zcela zneškodnit ropné nákladní vozy je potřeba využít právě tuto vysoce účinnou kombinaci nábojů. Normálně se náboje z ochuzeného uranu díky svým vlastnostem používají na obrněná vozidla, jako jsou tanky a transportéry, nicméně žádná mezinárodní dohoda výslovně nezakazuje jejich používání v žádném ohledu.

Ochuzený uran se používal například během kampaně v Kosovu na přelomu milénia; tehdy OSN radilo místním, aby se nezdržovali v oblastech, kde se uranové náboje používaly. I irácká vláda opakovaně varovala obyvatelstvo ohledně nebezpečí, jež to skýtá pro lidi, půdu i vzduch. Ochuzený uran se používal i ve válce v Perském zálivu a během roku 2003 v irácké invazi. Ačkoliv OSN v roce 2014 vydala prohlášení, že v oblastech útoku nehrozí trvalé zdravotní nebezpečí pro místní obyvatelstvo, Iráčané mají úplně jiný názor.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.washingtonpost.com/news/checkpoint/wp/2017/02/16/the-pentagon-said-it-wouldnt-use-depleted-uranium-rounds-against-isis-months-later-it-did-5265-times/http://foreignpolicy.com/2017/02/14/the-united-states-used-depleted-uranium-in-syria/, http://www.kashmirmonitor.in/Details/118285/pentagon-admits-using-depleted-uranium-rounds-in-syria,