USA plánují vojenský útok na Sýrii, válečné lodě už vypluly

Spojené státy americké uvažují o další vojenské intervenci podle tradičního scénáře. Jako záminka jim k tomu má posloužit údajný chemický útok, který podle američanů provedla syrská armáda. Agentuře Reuters možný útok potvrdili „nejmenovaní američtí činitelé“.

Prezident Donald Trump o víkendu prohlásil, že jeho reakce bude rychlá a energická a rozhodne o ní do dvou dnů. A jak se zdá, nebyla to planá slova. K Sýrii už míří podle agentur americké raketové torpédoborce vybavené raketami s plochou dráhou letu Tomahawk, vyplula i letadlová loď USS Harry S. Truman a k syrským břehům míří i USS Porter. Ve východním Středomoří pak operuje další torpédoborec, USS Donald Cook, vyzbrojený raketami BGM-109 Tomahawk.

Americký prezident, který nazval syrskéh prezidenta Asada zvířetem, dodal, že USA si udělaly „celkem jasno”, kdo byl zodpovědný za sobotní chemický útok v Dúmá: „Zjistíme, jestli to bylo Rusko, jestli to byla Sýrie, jestli to byl Írán, nebo jestli to byli všichni dohromady.”

Problém je, že pro chemický útok nejenže nejsou žádné důkazy, ale ani motiv. Syrské armádě se proti různým teroristickým skupinám, které v této zástupné válce bojují, dařilo a nějakým chemickým útokem by proti sobě obrátila hněv Američanů a Západu, což vůbec nepotřebovala.

Před eskalací konfliktu varovalo i Rusko, které stojí proti teroristům na straně legitimní syrské vlády a které před smyšleným chemickým útokem varovalo předem. „Ozbrojený útok pod lživou záminkou proti Sýrii, kde jsou na žádost legitimní vlády ruské jednotky, by mohl mít vážné důsledky,“ řekl ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja. Spolu se zmocněncem pro Sýrii Staffanem de Misturou vyzvali k co nejrychlejšímu a nezávislému vyšetřování údajného chemického útoku.

Záminka s chemickými zbraněmi se opakuje pokaždé, když chtějí Američané či Britové někoho napadnout. Nejkřiklavějším případem je válka v Iráku v roce 2003, kdy si Američané a Britové vytvořili umělou hrozbu, na jejímž základě okupovali a zničili Irák, jenž se z jejich řádění nevzpomatoval dodnes.

Důveru nebudí ani nedávná kauza Skripal, kdy měl být dvojí agent se svou dcerou v Salisbury otráven smrtící nervovou látkou novičok, z čehož byli okamžitě bez důkazu obviněni Rusové, kteří jsou shodou okolností klíčovým hráčem i v Sýrii. Po neustále měnících se verzích, kde byli Skripalovi otráveni, se najednou oba zázračně uzdravili… T

Čeká svět další nesmyslná válka o moc, která hrozí přerůst ve válku světovou?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra