Uprchlická vlna je geniální útok na Evropu, myslí si známý novinář Jan Petránek

„Svět kolem nás je ve válce. Velká vlna uprchlíků je jen jejím logickým pokračováním. Zamyslet se ale musíme nad tím, kdo a proč jejich cestu financuje,“ prohlásil publicista na Českém rozhlasu v pořadu Jak to vidí.

Podle Jana Petránka (84), někdejšího disidenta a signatáře Charty 77, který se jako jeden z mála českých novinářů nebojí jít proti proudu a používá vlastní úsudek, se domnívá, že pokud dává někdo uprchlíkům tisíce dolarů na cestu, tak „pokud nejsem blázen, musím za tím vidět dobrou organizaci, která se snad dá přirovnat jen k 11. září“: „Od samotných uprchlíků slyšíte, že mají tisíce dolarů. Jeden mluvil o 6000, které dostali na cestu do Evropy. Jsou to neslýchané sumy, za které se sem klidně mohli dostat letecky. Jsem přesvědčen, že jde o útok na Evropu. Je to geniální plán, jak nám ublížit. Je to Trojský kůň.“ Kdo konkrétně dává uprchlíkům peníze, ale Petránek neupřesnil.

Důvody dnešní krize je podle něj nicméně třeba hledat už v historii. Amerika, Velká Británie a Francie destabilizovali Mezopotámii a Afghánistán už v roce 1916. Anglie si vzala Írán, namířeno měla na Irák. Francie si zase pod svůj protektorát vzala Sýrii a Libanon. „Tam pak vládli jako koloniální síly. Ale tyto národy se časem logicky chtěly stát nezávislé. Tato destabilizace vedla k velké nenávisti, až vznikly války,“ vysvětluje komentátor. Výsledkem pak jsou uprchlíci, kteří utíkají z válečných oblastí.

Zdroj