V obci Kuttekoven, která se nachází na východě Belgie, panuje rozčarování. Důvod? Jeden samozvaný umělec v katolickém kostele vystavil mrtvou ukřižovanou krávu coby „umělecké dílo“. Věřící jsou pobouření a protestují.

Ukřižovanou krávu úřady povolily. Nechutné „umělecké“ dílo s názvem Posvátná kráva vytvořil umělec Tom Herck. Půltunovou mrtvou krávu ponořil do silikonu, pak ji přibil na kříž a vystavil v místním kostele. Pod krávu postavil misku plnou mléka. Podle médií Tom Herck pro svou kontroverzní akci dostal povolení od úřadů a zřejmě i od církve. Příslušné biskupství sice hovořilo o „nedůstojném aktu“, ale nijak nezasáhlo.
„Mrtvá kráva by stejně tak mohla skončit na talíři a nikoho by to nerušilo,“ odpověděl „umělec“ na masivní kritiku své poněkud bizarní akce. Nechtěl prý kritizovat katolicismus, ale pouze upozornit na plýtvání potravinami a podnítit diskusi. Že to nedává smysl? To je věc druhá.

Věřící však jsou pobouření a akce jim přišla jako „satanská a nechutná“. Během výstavy tohoto díla v kostele proběhly také protesty a pokus o žhářství.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroje: http://www.katholisch.de/aktuelles/aktuelle-artikel/gekreuzigte-kuh-in-kirche-katholiken-emporthttps://catholicnewslive.com/story/649386