Každý den spláchneme do kanalizace i spoustu tuku, který se v potrubí usazuje tak dlouho, než jej ucpe. Spousta lidí například vylévá do dřezu nebo splachuje do záchodu olej po smažení. Když toho přimícháme ještě dětské pleny, ubrousky a třeba kondomy, která nemají v kanalizaci co dělat, vznikne pořádný fatberg neboli tukovec. Tukovec je odvozen od slova ledovec, stejně jako v angličtině fatberg od iceberg, ale svým názvem může evokovat i třeba zvíře. Vypadá jako skutečné monstrum.

Naposledy se významný tukovec objevil v prosinci v pobřežním městě Sidmouth na jihozápadě Anglie. Na délku měřil více než dopravní letadlo, 64 metrů. Anglické úřady oznámily, že jeho odstranění bude trvat zhruba osm týdnů.


Nejnovější tukovcový exemplář měří přes 60 metrů…

Není to ale zdaleka největší „dílo“ tohoto druhu. Prvenství drží loňský fatberg z londýnského Whitechapel, který vystřídal exemplář z roku 2013 z londýnské čtvrti Kingston. Tak nevím, že by byla anglická kuchyně opravdu tak hrozná? Kromě obvyklých tuků v něm ale bylo nalezeno také velké množství ovčích vnitřností, krému proti akné a stopové množství kokainu.

Když loni přestala odtékat lidem ve Whitechapel voda, a co víc, lidem se z výlevek začaly vracet roztodivné věci, které nebyly od nich, pracovníci kanalizací se vybavili speciálními skafandry a vyrazili pod zem. A nestačili se vůbec divit. „Smrdělo to současně jako rozkládající se maso, a jako hodně znečištěný záchod,“ popisovali později svůj „zážitek“. Tukovec měřil neskutečných 250 metrů a vážil 130 tun a na povrch jej dostávali jeřábem.

Na gigantickou hroudu tuku byl tak fascinující pohled, že jej vystaví letos ve slavném Muzeu Londýna. Kurátoři uvádějí, že fatberg ilustruje alarmující množství odpadu produkovaného obyvateli britské metropole a měl by být varováním příštím generacím. Současné umění má zkrátka mnoho podob. Kurátorka Vyki Sparkesová prohlásila, že obří hrouda bude představovat „jeden z nejvíce fascinujících a zároveň nejodpornějších exponátů, jaké kdy muzeum vystavovalo“. Návštěvníci se dozvědí, že hrouda, jejíž část se použila na biopaliva, byla původně „delší než ikonický Tower Bridge a těžší než jedenáct doubledeckerů“.

Inu, znovu se potvrzuje, že to nejzajímavější a nejdležitější se odehrává nikoli na povrchu, ale pod ním…


Takhle se prali s tukovcem v Londýně před třemi lety…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra