Zatímco Donald Trump opakovaně a s důrazem prohlašoval, že během volebního období nebyl v žádném kontaktu s ruskými autoritami, Kreml mluví v podstatě protichůdně.

„S Ruskem nic nemám,“ řekl prezident Trump minulý týden během tiskové konference. „A z toho, co vím, tak ani žádný člověk, se kterým mám co do činění.“ Stejné stanovisko zaujímá i jeho administrativní a mediální tým. Z ruské strany ovšem, přesněji řečeno z úst ředitele oddělení ruského ministerstva zahraničních věcí Sergeje Rjabkova, zní něco jiného. Ten řekl, že jeho vláda byla s Trumpovými poradci v kontaktu již během kampaně.

„Nemohu říct vše, ale řada z nich udržovala kontakt s ruskými zástupci,“ pověděl Rjabkov zpravodajské agentuře Interfax. Trumpův tým ovšem tato slova okamžitě popřel.

Počátkem února se ruský ambasador ve Spojených státech Sergey Kisljak nechal slyšet, že byl během amerických voleb v častém kontaktu s Michaelem Flynnem, poradcem Donalda Trumpa. Trump jej dosadil na pozici poradce národní bezpečnosti, kde vydržel jen chvíli, neboť byl donucen rezignovat kvůli „svým vazbám na Rusko“.

Kisljak řekl deníku Washington Post, že si vyměňoval s Flynnem textové zprávy a také s ním během kampaně telefonoval i mluvil osobě. „Je to něco, co dělají všichni diplomati,“ dodal. Bílý dům se ale brání. Sarah Sandersová, mluvčí Bílého domu, prohlásila: „Z toho, co my víme, tak se žádné kontakty nekonaly, a je těžké se tedy vyjádřit k něčemu, co se nikdy nestalo.“

Je samozřejmě pravda, že styky vládních představitelů s potenciálními prezidenty už během voleb jsou běžnou praxí a způsobem, jak už předem budovat příznivé vztahy. Teprve až popírání takových styků začalo být podezřelé a zavání užšími nebo utajenými vztahy o mnoho více, než kdyby tuto běžnou praxi Trumpova vláda netajila. Protože v případě, kdy ruští představitelé tvrdí jedno a američtí druhé, to naznačuje užší spolupráci rozhodně víc, než kdyby to obě strany popíraly, anebo určitou formu kontaktů naopak přiznaly.

Na druhou stranu zatím všechno, co Trump řekl a udělal (i neřekl a neudělal), bylo použito velkými médii a odpůrci v čele se Sorosovou klikou, proti němu. Od začátku jeho prezidentství po něm jdou jako slepice po zrní. Z obyčejného a celkem logického telefonátu ruskému velvyslanci tak dokázali vykřesat odvolání nejbližšího Trumpova spolupracovníka. Trump hraje o přežití v úřadu a podle toho to bohužel i vypadá.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra