Donald Trump otočil. Pak otočil. A teď pro změnu znovu otočil. Jestli měl v něčem stoprocentně pravdu, tak to bylo jeho prohlášení, že nedá dopředu znát svou taktiku a pravé úmysly. Mást všechny se mu daří tedy dokonale – nejdříve jej Západ svorně nenáviděl; posléze vystřelil 59 tomahawků na Sýrii bez pořádných důkazů a najednou byl hrdina. Poté je opět ruský špión, když údajně sdílel citlivá data s Lavrovem, a nakonec je zase kamarád establishmentu, když se jal navštívit Saúdské Araby a do nebes je vychválit.

Donald Trump si nejprve nadělal z Arabů nepřátelé; přesněji řečeno je zneklidnil svou předvolební rétorikou. Například poukazoval na konexe Saúdské Arábie s útoky 11. září, díky čemuž se mohl pohodlně opřít do svého předchůdce Baracka Obamy, který zablokoval možnost obětem tohoto útoku Arábii žalovat.

To se ovšem začalo měnit po náhlém útoku na leteckou základnu v Sýrii, což Saúdská Arábie nadšeně podpořila, a dokonce doporučila další kroky proti syrskému režimu. Brzy poté se uskutečnil nákup největší ropné rafinérie na americké domácí půdě, a to právě Saúdskou Arábií, jež kromě samotné rafinérie získala i exkluzivní práva prodávat benzin a naftu pod značkou Shell v řadě amerických států. Už to bylo podezřelé, ale tím náhlé zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a Saúdskou Arábií zdaleka nekončí. Dalším milníkem nejenom v arabsko-amerických vztazích, ale i očividných změnách v Trumpově agendě se stala nedávná návštěva Saúdské Arábie a Izraele.

Na této diplomatické a obchodní cestě prezidenta Trumpa jsou zásadní dvě věci. Zaprvé, obchodní 110miliardová obchodní dohoda, týkající se zbraní. Tímto jednorázovým obchodem vztahy nekončí – dohodl se další, dlouhodobý vztah, který v následujících 10 let nabere objemu až 350 miliard dolarů. A nejedná se jen o závazek obchodní, ale i strategický, neboť se tímto obchodem de facto zbrojí nejenom Saúdská Arábie, ale i skupiny, jež otevřeně podporuje – takže mimo jiné i válka v Jemenu, kde již většina obyvatel žije buďto v chudobě nebo v jiném stupni ohrožení.

Regenračné centrum

Druhá zásadní věc na Trumpově malém výletě jsou jeho výroky, které se natolik liší od předvolební rétoriky, až by jeden sotva věřil, že je může vyslovit jeden a tentýž člověk (ačkoliv obraty o 180 stupňů jsou v politice běžnou praxí). Co začalo nepřátelským přístupem vůči Arábii, jenž vůdce této země znepokojil, nyní skončilo přátelstvím, dle mnohých až dokonce podlézáním. Nejdříve, poté, co jej arabští vůdci označili za „drahého bratra“ a muže s „unikátní osobností“, se Trump nechal slyšet, že by muslimští spojenci neměli čekat na to, až je Amerika přispěchá zachránit, ale zničit teroristické skupiny po svém. „Toto je bitva mezi dobrem a zlem,“ dodal Trump, „vyžeňte je z modlitebních míst, ze svých komunit, ze své Svaté země a z planety Země.“

Regenračné centrum

To ovšem ještě nezní tak podlézavě, tedy kdyby Saúdské Araby, kteří zbrojí jak to jde a ještě neopustili sekání rukou, kamenování a diskriminaci žen, neoznačil za „dobro“. Klíčovým momentem, který zavání stejnou politikou jako u každého jeho předchůdce, zejména Bushe mladšího a Baracka Obamy, bylo označení Arabů za skvělé a obvinění Íránu, že „může za všechno“. Trump je sice pověstný tímto stylem projevu, kdy očividně přehání, ale označení Saúdské Arábie a jejích spojenců za bojovníky proti terorismu a Íránu za hlavní viníky jasně naznačuje příslušnost v rámci mocenského boje na Blízkém východě.

Trump ještě stihl završit návštěvu dvoudenním diplomatickým a zejména obchodním snažením s regionálními vůdci, jako je král Abdulláh II. Z Jordánska nebo egyptský prezident Abdel-Fattah El-Sisi. Nakonec se odebral do Izraele, a to prvním přímým letem ze Saúdské Arábie do Izraele v historii. Tam si, stejně jako jeho předchůdci, sáhl na onu pověstnou zeď, potřásl rukama s prezidentem a rázem oznámil, že je příliš unavený pokračovat. To mu ale nemůžeme mít za zlé – převracet svou kampaň vzhůru nohama musí stát spoustu energie…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/438433-trump-v-projevu-k-arabskym-vudcum-bojujte-s-terorem-jste-skveli-za-vsechno-muze-iran.html http://www.cnbc.com/2017/05/20/us-saudi-arabia-seal-weapons-deal-worth-nearly-110-billion-as-trump-begins-visit.html http://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/trump-saudi-arabia-arms-deal-sale-arab-nato-gulf-states-a7741836.html