Velmi zajímavé reakce vyvolal britský jezdec formule 1 Lewis Hamilton oznámením, že hodlá změnit svůj jídelníček a stát se veganem. Pilot stáje Mercedes své rozhodnutí zdůvodnil tím, že chce předejít nemocem a že hodlá tímto krokem také pomoci k záchraně planety.

„V dokumentu jsem viděl, jak nám maso ničí žíly. Navíc do něj přidávají různé věci, které pak sníme. Nechci mít za deset nebo dvacet let cukrovku, nebo problémy se srdcem,“ vysvětloval Lewis Hamilton jeden důvod, který ho vedl k rozhodnutí stát se veganem. Tím druhým je podle trojnásobného světového šampióna ve formuli 1 to, že krávy znečišťují Zemi, a tak se rozhodl, že pomůže zachránit planetu.

Britští zemědělci se mu ale vysmáli a pustili se do něj zostra. „Tyto populistické komentáře, které kolují světem, že maso, vejce a mléčné výrobky ničí planetu, jsou iracionální. Mnoho veganů je pak nuceno jíst různé doplňky stravy, protože nejsou schopni načerpat potřebné živiny z rostlin,“ uvedla Abi Readerová, farmářka z Walesu na webu iforsports.com. Je to farmářka, a tak hájí svůj byznys, to není nikterak překvapivé.

O jídlo ale ani tak nejde, ať si každý jí, co chce. Některým zemědělcům vadilo spíše to, že to říká zrovna Hamilton, který je známý svým rozhazovačným životním stylem. „Je to pokrytec,“ nebral si servítky James Robinson, jeden z největších farmářů v Kendalu v Británii. „Říkáte-li, že se chcete stát veganem, abyste zachránili planetu, je to hloupé prohlášení. Navíc od někoho, kdo působí v soutěži, která vůbec neprospívá životnímu prostředí. Pokud by chtěl skutečně snížit vypouštění oxidu uhličitého a pomoci planetě, tak by se měl zbavit svého soukromého letadla,“ řekl Robinson, co si o Hamiltonovi myslí, a dodal: „Je to prostě blbec.“

Je tedy otázka, jestli víc emisí do ovzduší vypustí kráva, nebo Hamilton, který se centrem Londýna prohání dvanáctiválcem


Lewis Hamilton zachraňuje planetu…

Blbcem nazval Hamiltona už australský ministr dopravy Tim Pallas, když po tréninku na Velkou cenu Austrálie v roce 2010 při cestě z Albert Parku na silnici nechal svůj mercedes akcelerovat tak rychle, až kola kvílela, a policie jeho cestu záhy ukončila. Vláda státu Victoria v té době rozjela reklamní kampaň se sloganem „Nebuď za blbce“, která má mladé lidi vést k bezpečné jízdě. „Je to opravdu velmi hloupý mladý muž. Klidně to řeknu, on je tu za blbce,“ glosoval Hamiltonovo chování Pallas v rozhovoru pro rozhlas.

O Hamiltonově inteligenci se kriticky vyjádřilo již mnoho lidí, ale každý holt nemůže být lumen. Šifru spíš zaujala skutečnost, že o dobru, planetě či světovém míru nejčastěji mluví ti, jejichž činy a slova spolu mírně řečeno neladí…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra