Tommy Robinson promluvil o podmínkách ve vězeních. Muslimové po něm házeli výkaly. Foto Profimedia

Minulý týden Šifra informovala o tom, že britský novinář a pravicový aktivista Tommy Robinson uspěl se svým odvoláním proti rozsudku za pohrdání soudem a byl ve středu 1. srpna propuštěn na kauci. Třiatřicetiletý Robinson byl v květnu odsouzen na 13 měsíců za to, že natáčel před soudem během probíhajícího procesu s muslimskými gangy, které již desítky let ve velkém znásilňují britské školačky.

Tím ale dobré zprávy končí. Tommy Robinson totiž poskytl těžko uvěřitelný rozhovor americké televizní stanici Fox News. A to, co prozradil o svém pobytu za mřížemi, je mírně řečeno znepokojivé.

Ono znepokojivé je už to, že Tucker Carlson ze stanice Fox byl jediný, koho názor Tommyho Robinsona zajímal, a běžná média celý jeho případ filtrují způsobem, jaký je u nich již standardem, a také to, že je jim de facto jedno, jakým způsobem je možné se k člověku chovat v zemi, která je oficiálně „demokratická“.

Co se tedy stalo? Nejprve byl Tommy Robinson nezákonně uvězněn a odsouzen kvůli tomu, že natočil před soudní budovou film zachycující lidi přicházející svědčit v trestní věci a tento videozáznam umístil na sociální sítě, přestože soud vyhlásil zákaz podávat informace. Jenže problém, na který upozornil i Robinson, ovšem spočíval v tom, že britská média systematicky neinformovala o muslimských ganzích dlouhá léta, například veřejnoprávní BBC dokonce kryla pedofily i ve svých řadách, a právě Robinson se nebál informovat i o věcech, na které je v médiích uvalena tvrdá cenzura, a často byl jediným zdrojem klíčových informací. Nejvyšší soud teď navíc – logicky – konstatoval, že soud mohl zakázat přítomnost a práci novinářů pouze v soudní síni, nikoli před budovou!

Nezákonnost Robinsonova uvěznění potvrdil soudce Nejvyššího soudu lord Burnett: „Jsme přesvědčeni, že rozsudek o pohrdání soudem, který následoval po zásadně chybném procesu, nemůže obstát. Nařizujeme, aby byl případ znovu projednán jiným soudem. Žádné podrobnosti týkající se pohrdání soudem nebyly zformulovány ani předloženy a vyjádření o povaze zvažovaného pohrdání bylo zmatečné.“ Soudce zdůraznil, že Robinsonovo druhé odsouzení během jednoho roku za pohrdání soudem bylo vadné a podivil se nad tím, že od zatčení k vynesení rozsudku uplynulo podle Burnetta v podstatě jen pět hodin, což byl neodůvodněný spěch.

Ve světle toho, jaké podmínky měl Robinson ve vězení, to ale na „chybu“ či „náhodu“ nevypadá.

Nejprve měl Tommy Robinson podmínky dobré, neboť byl převezen do věznice s nízkou populací muslimských vězňů. Za pár týdnů ho ale převezli do věznice se zhruba 70% podílem muslimských vězňů, a to už znamenalo velký problém, neboť tím, že Robinson informuje o negativních důsledcích islamismu a masové migrace, mu hrozilo nebezpečí.

Jenže podle jeho slov, která pronesl ve zjevně nedobrém psychickém stavu, právě toto byl úmysl britské justice. Nebo se to dá vysvětlit i jinak, když jeho celu umístili přímo naproti improvizované muslimské modlitebně tak, aby každý muslim musel projít kolem Robinsonova okna?

Robinson byl okamžitě umístěn na samotku, což je dosti nestandardní. V půlce června, kdy byl do nové věznice převezen, bylo v Británii velké horko, a tak měl otevřené okno. Cela byla v přízemí a chodili kolem ní pětkrát denně muslimští spoluvězni, kteří Robinsonovi otevřeným oknem do cely házeli výkaly nebo na nějstále plivali. Okno tedy musel politický vězeň zavřít a doslova zabarikádovat, čímž horko vzrostlo na stěží únosnou mez. „Kdokoliv v této zemi kritizuje islám, je onálepkován a každý na něho útočí,“ má jasno Tommy Robinson.

Na otázku Tuckera Carlsona, zda se jej někdo zastal a hájil jeho právo na vyjádření názoru a možnost říkat to, co si myslí, odpověděl Tommy výmluvně: „Všechny mainstreamové noviny se postavily do jednoho šiku a začaly do mně šít, že si zasloužím být ve vězení.“ Tucker Carlson rozhovor uzavírá slovy: „Chci, aby diváci pochopili, že toto se stalo v zemi, u níž jsme doufali, že je svobodná. (…)“

Kde jsou všichni lidskoprávní aktivisti a jejich organizace? Na to, aby hájily lidská práva běžných občanů, zřejmě příspěvky nedostávají…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra