Britský novinář a pravicový aktivista Tommy Robinson uspěl se svým odvoláním proti rozsudku za pohrdání soudem a byl ve středu 1. srpna propuštěn na kauci. Třiatřicetiletý Robinson byl v květnu odsouzen na 13 měsíců za to, že natáčel před soudem během probíhajícího procesu s muslimskými gangy, které již desítky let ve velkém znásilňují britské školačky.

Lord Burnett, soudce Nejvyššího soudu, který řešil odvolání Tommyho Robinsona proti uvěznění za pohrdání soudem, nařídil Robinsonovo propuštění. Rozsudek 13 měsíců „natvrdo“ padl v květnu poté, co byl Robinson sebrán policisty za to, že natáčel před budovou soudu v Leedsu násilníky, se kterými byl zahájen proces týkající se znásilňování nezletilých dívek a dalších ohavností.

Odvolací soudce Nejvyššího soudu lorda Burnetta uvedl: „Jsme přesvědčeni, že rozsudek o pohrdání soudem, který následoval po zásadně chybném procesu, nemůže obstát. Nařizujeme, aby byl případ znovu projednán jiným soudem.“ 

Kritici Robinsonova uvěznění, kteří považovali jeho veznění za akt umlčení nepohodlného člověka, tak dostali novou munici. Robinson byl souzen kvůli tomu, že natočil před soudní budovou film zachycující lidi přicházející svědčit v trestní věci a tento videozáznam umístil na sociální sítě, přestože soud vyhlásil zákaz podávat informace. Asi hodinový Robinsonův záznam dosáhl během několika hodin po zveřejnění na Facebooku asi 250 tisíc zhlédnutí. Problém ovšem byl, že britská média systematicky neinformovala o muslimských ganzích dlouhá léta, tak jako se to dělá běžně s mnoha důležitými věcmi, a tak veřejnost neměla příliš informací. Právě Robinson se nebál informovat i o věcech, na které je v médiích uvalena tvrdá cenzura, a často byl jediným zdrojem klíčových informací.

Podle soudce Burnetta Robinson nedostal příležitost se před rozsudkem ke svému případu plně vyjádřit a hned týž den, kdy byl zatčen, měl čelit obvinění z pohrdání soudem. „Žádné podrobnosti týkající se pohrdání soudem nebyly zformulovány ani předloženy a vyjádření o povaze zvažovaného pohrdání bylo zmatečné,“ uvedl soudce Nejvyššího soudu. V rozsudku pak zdůraznil, že právní řád musí být spravedlivě uplatňován za všech okolností a že Robinsonovo druhé odsouzení během jednoho roku za pohrdání soudem bylo vadné. Od zatčení k vynesení rozsudku uplynulo podle Burnetta v podstatě jen pět hodin, což byl neodůvodněný spěch.

Z pohledu britské justice byl zřejmě ale odůvodněný, protože Robinsona potřebovala co nejrychleji umlčet. Alespoň to si myslí mnoho lidí po celém světě, kteří vidí Robinsonovu „nepohodlnost“.

Na podporu Robinsona se v Londýně i dalších městech konaly demonstrace, kterých se účastnily desítky tisíc lidí. Advokáti Robinsona jsou přesvědčeni, že by měl být jejich klient propuštěn kvůli procedurálním chybám, kterých se podle jejich názoru soud dopustil. To se nyní povedlo.

Cělý případ je velice zarážející od samého začátku. Rozsah zočinů zmíněných gangů je obrovský a Robinson na to jen upozorňoval. Například Telford je stosedmdesátitisícové město nedaleko Birminghamu s nejvyšší mírou kriminality v podobě sexuálního násilí vůči dětem. Přistěhovalecké gangy tu (za pomoci podobně úchylných Britů) desítky let nerušeně a systematicky znásilňují a jinak zneužívají nezletilé, povětšinou britské dívky. Šifra nedávno informovala o tom, že během výsledků 18 měsíců trvajícího šetření vyšlo najevo, že se mohlo obětmi stát až tisíc děvčat. Terčem pedofilů asijského původu v Telfordu přitom byly dokonce jedenáctileté děti. Takových měst jsou v Británii desítky (Rotherham, Leeds, Schefield, Manchester, Bristol…), ale místo aby padaly hlavy a řešilo se, jak je něco takového vůbec možné, docházelo k ignorování či bagatelizování ze strany úřadů i médií.

Tommy Robinson naopak právě o takových věcech informoval, což se britským zametávačům pod koberec pranic nelíbilo. Odpovědí na otázky položené před soudní budovou v Leedsu v květnu se nedočkal, za to jeho odsouzení bylo bleskurychlé. Když chce, britská justice umí být velmi výkonná…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra