V Tel Avivu to zase jednou „ožilo“ – konalo se zde shromáždění, jehož se zúčastnily tisíce lidí, a k tomu ještě doprovodné facebookové kampaně. Mnoho hlasů na internetu i přímo na místě volalo po násilí na Palestincích a Arabech.

To vše nedlouho po klasickém whataboutismu (odvracení pozornosti od vlastních akcí obviňováním nepřátel z dělání toho samého). V říjnu na konci minulého roku izraelská vláda obvinila Palestince a jejich politické spojence z podněcování násilí proti Izraelcům, a to navzdory statistikám, podle nichž od té doby zemřelo jen 34 Izraelců, zatímco za stejný konflikt zaplatila palestinská strana 230 životy.

Dále minimálně 145 Palestinců bylo zatčeno „preventivně“, tedy pro podněcování násilí prostřednictvím sociálních médií. Šlo o spolupráci Facebooku a izraelské vlády ve snaze utišit radikální hlasy dříve, než napáchají větší škody. Tato spolupráce, jež se dočkala značné kontroverze, navíc vedla ke zrušení přístupu na Facebook několika palestinským novinářům a zpravodajským agenturám.

Ve stínu tohoto tažení proti palestinské straně a podněcování násilí je přinejmenším podivné, že se stejného zacházení nedočkají Izraelci. Ještě v dubnu tohoto roku zablokovaly ulice Tel Avivu davy tisíců lidí, volajících po násilí na Arabech. Jedná se o reakci na video, jež se nedávno dostalo na internet, v němž izraelský voják zastřelil již zraněného Palestince stylem popravy. Přesněji řečeno, jde o reakci na pobouření, jež v lidech po celém světě chladnokrevná poprava vyvolala. Davy se vydaly do ulic vyjádřit podporu zmíněnému vojákovi jménem Elor Azaria, který byl odsouzen za vraždu, jež se odehrála hluboko v autonomním palestinském území.

Ačkoliv slovo masivní, jež používají alternativní média při popisu této události, je trošku přehnané – sešlo se okolo 2000 lidí – padala skutečně znepokojivá prohlášení. Tamní zpěváci Maor Edri, Moshik Afia a Amos Elgali, společně s rapperem Subliminal,vyzývali dav k provolání vojáka hrdinou a volali po jeho osvobození. Jedna žena byla také vyfotografovaná s cedulí „Zabít je všechny!“.

Místní novinář židovského původu se ovšem o shromáždění vyjádřil svými slovy, která jsou stejně tak mrazivá jako zmíněná fotografie. Shromáždění popsal takto: „Jedná se více o oslavu vraždy než o cokoliv jiného.“ Zatímco tohoto si média prakticky nevšímají, dokážete si představit, jaké reakce by se dav asi dočkal, kdyby volal po násilí na Izraelcích?

Násilí by se přece mělo odsoudit vždy bez ohledu na to, proti které straně je namířeno. Nelze přijmout jedno násilí jako přijatelné a jiné násilí, které se někomu politicky nehodí, jako odsouzeníhodné. Dvojí přístup ke stejným věcem se však stává pro naši dobu typickým.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.trueactivist.com/facebook-and-israel-officially-announce-collaboration-to-censor-social-media-content/ https://www.theguardian.com/world/2016/mar/31/israel-palestine-violence-knife-attacks-west-bank-gaza https://www.theguardian.com/world/2016/jul/18/ambassadors-protest-israel-confiscation-west-bank-bedouin-shelters#img-1 https://twitter.com/Ahmad_tibi/status/722483011107889152 https://twitter.com/dancohen3000/status/722487878266327040