Studie francouzského Institutu pro zdraví a lékařský výzkum ISERM ukázala, že světlo z LED žárovek může být pro oči škodlivé. Podle výzkumů může vysoký podíl modrého světla podporovat makulární degeneraci (VPMD), která souvisí se stářím. Neboli ničí rohovku.

Aby se porovnaly účinky různých druhů světla, prováděli vědci pokusy na potkanech. Jedna skupina potkanů byla vystavena světlu z LED lampy, další skupina měla světlo z konvenčních žárovek a na třetí skupinu svítilo světlo ze zářivek.

Všechny světelné zdroje s vysokou intenzitou světla 6000 luxů vedly u potkanů k zánětlivým procesům, což vyústilo odumíráním zrakových buněk. I nižší intenzita světla 500 luxů, která se běžně nachází v mnoha interiérech, kdy světlo vycházelo pouze z LED lampy, měla vliv na oční sítnici potkanů.

LED žárovka k tomu, aby vzniklo bílé světlo, mísí spektrum modrého a žlutého světla. Modré světlo může rohovkou oka pronikat neomezeně a vyvolat zánětlivé procesy v makule (žlutá skvrna). V této oblasti sítnice jsou senzorické buňky citlivé na barvu nejblíž u sebe.

Spektrum modrého světlo totiž vede k nadprodukci bílkoviny, která vyvolává řetězovou reakci, která vede ke smrti zrakových buněk. To vede ke ztrátě zraku. Dále modré světlo poškozuje pigmentové buňky sítnice. Kvůli zrychlenému procesu stárnutí buňky stále více produkují odpadní produkty (lipofuscin), což zase poškozuje zrakové buňky.

Makulární degeneraci podle určitých ložisek a tmavých skvrn na sítnici rozpozná oční lékař. Nemoc není léčitelná a obvykle se vyskytuje následkem stárnutí. Pokud je oko vystaveno takovému světlu nechráněné, například při sledování televize nebo při práci na počítači, proces se urychluje. Doposud byly experimenty prokázané pouze na zvířatech. Dlouhodobé studie vlivu na člověka zatím chybí.

Intenzitu světla z LED svítidel v domácnosti reguluje norma EU. Teplé bílé světlo z LED žárovek se pro oči považuje za méně nebezpečné než studené bílé světlo. Pokud chcete snížit riziko, můžete změnit světlo z počítačových monitorů nebo smartphonů do žlutého spektra. Zejména jasné LED žárovky by měly být nastaveny tak, aby nemohly zářit přímo do očí. Při sledování televize, počítače nebo chytrého telefonu určitě pomůže, pokud si v místnosti zapnete ještě jiný světelný zdroj.

Ve videoukázce hovoří Prof. Dr. Olaf Strauß a prof. Dr. Oliver Zeitz, vrchní lékař z oční kliniky v Berlíně.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: http://www.ndr.de/ratgeber/gesundheit/LED-Lampen-foerdern-Makuladegeneration,led266.html