Dalším smutným příkladem dnešního pojetí spravedlnosti, nebo spíše nespravedlnosti, je případ aktivisty a hackera Derica Lostuttera, který pomohl odhalit známý případ středoškolského znásilnění v roce 2012. Zatímco násilník jménem Brock Turner strávil pouze 3 měsíce ve vězení, hacker se podle všeho může dočkat až 16 let.

Lostutter, který sám sebe spojuje s on-line syndikátem Anonymous, byl jedním ze dvou hackerů zodpovědných za odhalení skupinového znásilnění v americkém Steubenville. Pro čtenáře, kteří nejsou s případem obeznámeni, událost zahrnovala těžce opilou středoškolačku a několik členů místního fotbalového týmu. Oběť si ani nebyla vědomá celého rozsahu útoku, dokud neviděla videa a fotky z krutého útoku všude po sociálních sítích, a to hned druhý den.

Jenom dva útočníci, Trent Mays a Ma’Lik Richmond, byli zatčeni za znásilnění a únos, ale později byli zproštěni obvinění. Mnoho místních občanů pochopitelně vzápětí vyrazilo do zbraně, pobouřeno nespravedlnostní, s jakou se právníci a fotbaloví trenéři pokusili celou událost ututlat.

V tuto chvíli přichází na scénu Lostutter (jehož on-line jméno je KYAnonymous), který, znechucený přístupem školní administrativy i dalších zametačů pod koberec, oslovil dalšího hackera, Noaha McHughe, aby společně odhalili identity středoškoláků, kteří se útoku zúčastnili.

Oba „hacktivisté“ mezi 21. a 25. prosincem 2012 úspěšně hacknuli server RollRedRoll.com a později zveřejnili video, kde si někteří místní studenti tropí vtípky ohledně oběti znásilnění, odkazujíce na ni jako na „mrtvou holku“.

Lostutter posléze natočil sám sebe v symbolické masce Guye Fawkese na videu, kde vyhrožoval, že „odhalí osobní údaje studentů ze střední školy ve Steubenville, pokud násilníci osobně nevystoupí a neomluví se“. Tato forma aktivismu vedla posléze k získání pozornosti veřejnosti a vyústila v zatčení Mayse a Richmonda za znásilnění nezletilé.

Příběh tak zní skoro jako klasická story s dobrým koncem, ale bohužel tím nekončí. Richmond si odseděl pouze 10 měsíců ze směšného jednoročního trestu v nápravném zařízení pro mladistvé a Mays se poté, co přečkal 2 roky ve vězení, stal hvězdným rozehrávačem na Hocking College v Ohiu. Až příliš dobrý konec pro záporné postavy příběhu? To ještě nevíte, co se stalo s hlavním hrdinou.

Ironií všeho totiž je, že aktivista, který se postaral o to, aby se nechutná záležitost nezametla pod koberec a veřejnost se o spravedlnost zajímala, skončil ze všech nejhůře. V červenci 2016 se před jeho domem objevila FBI, a to následně vedlo k okamžitému zatčení. Lostutter pochopitelně prohlásil svou nevinu, takže byl později propuštěn, aby si počkal na soud.

Následně byl obviněn z „osnování přístupu do online účtů za účelem přitáhnout pozornost k případu znásilnění z roku 2012 v Ohiu“.

Hacktivista byl obviněn ze tří přístupu neautorizovaného vstupu do počítačů, ovlivňujících mezistátní komunikaci, s úmyslem podniknout útok na soukromí a způsobit újmu na cti. Výsledkem toho může strávit až 16 let ve vězení. Tor Ekeland, Lostutterův právní zástupce, řekl tisku: „Nechápu, proč stíhají někoho, kdo v podstatě pomohl odhalit případ znásilnění nezletilé. Toto není situace, kdy by někdo… no, víte, hacknul nemocnici nebo shodil síť jaderné elektrárny. Tohle je akt politického protestu o znásilnění 16leté dívky.“

Právník z Brooklynu je specialistou v obhajobě lidí, obviněných ze zločinů spojených s počítači, a říká, že opravdová újma způsobená hacknutím byla minimální. Stejně jako mnozí ostatní byl šokován tím, co přišlo tři roky poté.

Lostutter osobně věc komentoval takto: „Dostanete 16 let za to, že vniknete do počítače, ale jen jeden rok za to, že znásilníte dívku. Myslím, že to, co tu vláda zakládá, je precedens.“

Je stále více zřejmé, že se soudní případy zejména s hacktivisty mění ve „staré dobré“ politické procesy, kdy absolutně nezáleží na tom, co vlastně člověk udělal, s jakou motivací, čeho dosáhl, jaké byly jeho úmysly, jakou způsobil škodu a naopak čím tím pomohl. Záleží jen na tom, jestli jeho akce sedí do správné agendy a zdalipak tím nenaštval někoho důležitého nebo bohatého.

A v tom měl Lostutter pravdu – vytváří se precedens, ve kterém bude OK pronásledovat dobročinné lidi nehledě na to, čeho svou akcí docílili. Stejně jako případ se Snowdenem nebo Assangem. Ďábel poslední dobou ukazuje na menší čertíky s tak vydatnou vytrvalostí, až mě udivuje, že si může koupit tolik prodloužených paží, aby stíhal na všechny ty malé lidičky ukazovat.

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: http://www.trueactivist.com/activist-who-exposed-steubenville-gang-rapists-who-now-walk-free-sentenced-to-16-years-in-prison/