V Česku neprobíhá jen postupné zavádění cenzury a zoufalé tažení proti alternativním médiím, ale proti všemu, na co nemá „mainstream“ monopol a z čeho mu mohou unikat korunky. Čím více lidí vidí jeho bezradnost, tím hůř to snáší a útočí.

Čerstvý případ: Senát schválil senátorský návrh na vyřazení terapeuta a specialisty čínské medicíny ze seznamu odborných zdravotnických pracovníků. Rozhodl o tom navzdory tomu, že loni jejich zařazení do seznamu umožnil. Změnu zákona o uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání nyní dostanou k posouzení vláda a sněmovna.

Kritici uzákonění podmínek pro vzdělání terapeuta a specialisty čínské medicíny tvrdí, že jde o léčitelství. Patří k nim také Česká lékařská komora nebo lékařské fakulty, stejně jako čerstvý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Chtěl by letos předložit zákon o léčitelství, který by měl tradiční čínskou medicínu zahrnovat.

Do zákona o nelékařských povoláních se tradiční čínská medicína dostala na návrh Poslanecké sněmovny. Argument byl, že v Česku působí mnoho poskytovatelů čínské medicíny, ale není možné jednoznačně ověřit jejich vzdělání a rozsah a kvalitu nabízené péče.

Senátorům vadí například to, že čínští léčitelé by byli „zvýhodněni oproti ostatním, mohli by získat titul bakaláře či magistra a jejich služby by mohly hradit zdravotní pojišťovny“. Takže jde zase o to, aby peníze zůstaly jen některým.

„Hlavní námitkou proti čínské medicíně jako regulérní součásti českého zdravotnického systému je nejen fakt, že nejde ověřit kvalitu čínských lékařů, ale zvláště to, že peníze za alternativu z Dálného východu mohou chybět jinde, například při léčbě vzácných onemocnění,“ uvádějí.

Proti novele ale vystoupila Daniela Filipiová (ODS), podle níž je srovnávání tradiční čínské medicíny s léčitelstvím jejím znevážením. Senátor Zdeněk Nytra z klubu ODS upozorňoval na to, že není dobré měnit takto zákon po půl roce a vytvářet tak „legislativní nepořádek“.

Jenže co čekat v zemi, kde šéf lékařské komory Milan Kubek prohlásí o tisíce let prověřeném celostním medicínském systému, který neléčí na rozdíl od pana Kubka nemoci, ale lidi, že čínská medicína jsou „kozí bobky a nesmysly“?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra

Regenračné centrum

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/senat-schvalil-vyrazeni-cinskeho-lecitelstvi-ze-zdravotnich/r~f55f11b0129211e8a44c0cc47ab5f122/