V Česku neprobíhá jen postupné zavádění cenzury a zoufalé tažení proti alternativním médiím, ale proti všemu, na co nemá „mainstream“ monopol a z čeho mu mohou unikat korunky. Čím více lidí vidí jeho bezradnost, tím hůř to snáší a útočí.
Čerstvý případ: Senát schválil senátorský návrh na vyřazení terapeuta a specialisty čínské medicíny ze seznamu odborných zdravotnických pracovníků. Rozhodl o tom navzdory tomu, že loni jejich zařazení do seznamu umožnil. Změnu zákona o uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání nyní dostanou k posouzení vláda a sněmovna.
Kritici uzákonění podmínek pro vzdělání terapeuta a specialisty čínské medicíny tvrdí, že jde o léčitelství. Patří k nim také Česká lékařská komora nebo lékařské fakulty, stejně jako čerstvý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Chtěl by letos předložit zákon o léčitelství, který by měl tradiční čínskou medicínu zahrnovat.
Do zákona o nelékařských povoláních se tradiční čínská medicína dostala na návrh Poslanecké sněmovny. Argument byl, že v Česku působí mnoho poskytovatelů čínské medicíny, ale není možné jednoznačně ověřit jejich vzdělání a rozsah a kvalitu nabízené péče.
„Hlavní námitkou proti čínské medicíně jako regulérní součásti českého zdravotnického systému je nejen fakt, že nejde ověřit kvalitu čínských lékařů, ale zvláště to, že peníze za alternativu z Dálného východu mohou chybět jinde, například při léčbě vzácných onemocnění,“ uvádějí.
Proti novele ale vystoupila Daniela Filipiová (ODS), podle níž je srovnávání tradiční čínské medicíny s léčitelstvím jejím znevážením. Senátor Zdeněk Nytra z klubu ODS upozorňoval na to, že není dobré měnit takto zákon po půl roce a vytvářet tak „legislativní nepořádek“.
Jenže co čekat v zemi, kde šéf lékařské komory Milan Kubek prohlásí o tisíce let prověřeném celostním medicínském systému, který neléčí na rozdíl od pana Kubka nemoci, ale lidi, že čínská medicína jsou „kozí bobky a nesmysly“?