Neuvěřitelné věci se dějí v Evropě. V důsledku uzavření balkánské trasy se stala nyní hlavní vstupní branou migrantů do Evropy Itálie. Italský ministr vnitra Marco Minniti proto před pár dny vyzval evropské země, aby otevřely své přístavy lodím zachraňujícím migranty ve Středozemním moři. „Jestliže jediné přístavy, do kterých uprchlíky vozí, jsou ty italské, pak tu něco neklape. To je jádro problému,“ řekl Minniti v rozhovoru s deníkem Il Messaggero. Podle ministra se to týká plavidel nevládních organizací i lodí námořní mise Evropské unie proti pašerákům lidí Sophia a evropské agentury na ochranu hranic Frontex, které zachraňují uprchlíky v moři podobně jako italská pobřežní stráž.

Italský ministr tak mimoděk potvrdil, že nelegální migranty vozí do Evropy nevládní organizace spolu s evropskou agenturou na ochranu hranic Frontex. A to především proto, že je to pro ně skvělý byznys a dostávají od EU granty na „integraci“; některé neziskovky také sponzorují státy či lidé, které ovlivňují politické procesy po celém světě. Takový George Soros by mohl vyprávět… Ostatně právě italské úřady některé organizace kvůli tomu, že do Evropy pomáhají pašovat migranty, přímo vyšetřují.

Nevěříte? Holandská analytická organizace Gefira uveřejnila počátkem prosince video (viz níže), které zachycuje způsob, jakým evropské neziskovky pašují do Evropy běžence z Afriky. Analytici Gefiry použili nástroj pro GPS sledování civilních lodí na serveru marinetraffic.com a několik týdnů sledovali pohyb lodí ve Středozemním moři mezi Libyí, Tuniskem a Maltou a Itálií. Všimli si přitom podivného chování některých lodí, které v pravidelných intervalech pendlují mezi Afrikou a Itálií, ale nikdy v Africe nezakotví. Systém GPS ukazuje, že lodě mají základny na Maltě a na Sicílii a pravidelně jezdí do pobřežních vod Libye, ale do přístavů obvykle nedoplují. Zastavují se zhruba 100 námořních mil od pobřeží v pásmu na rozmezí mezinárodních vod, kde chvíli setrvají a poté se obrátí a plují zpátky. To celé se pořád opakuje. Analytici z Gefiry proto začali pátrat po původu lodí a zjistili, že se jedná o plavidla, která provozují jedny z největších neziskovek v Evropě.

Itálie teď tedy kvůli zavalení migranty varovala, že do svých přístavů bude přijímat pouze lodě s migranty, které plují pod italskou vlajkou. Doteď tam totiž mohou vplout i plavidla evropské agentury Frontex a řady nevládních organizací. To by ještě dávalo smysl.

Menší smysl už dává návrh ministra Minittiho, aby otevřely přístavy lodím, které zachraňují migranty, ostatní evropské státy. Rozhovor, z nějž citovala agentura AFP, vyšel krátce před schůzkou Minnetiho s jeho francouzským a německým protějškem v Paříži. Ministři měli diskutovat o „koordinovaném přístupu“, který by měl pomoci Itálii vypořádat se s náporem běženců.

Je opravdu možné, že by někoho napadlo řešit problém jednoho státu s nelegální migrací namísto zavření hranic a přístavů otevřením přístavů jiných států? Při sledování paní Merkelové a dalších evropských lídrů je bohužel asi možné všechno.

Pochopilo to i Rakousko, které hned po výzvě italského ministra Minittiho oznámilo, že vyslalo do Tyrolska čtyři obrněné transportéry a 750 vojáků a je připraveno je rozmístit v Brennerském průsmyku.

„Očekávám, že hraniční kontroly a pomocná mise (armády) budou brzy nevyhnutelné, jestliže se příliv uprchlíků do Itálie nezmenší,“ řekl ministr obrany Hans Peter Doskozil s tím, že 750 vojáků by bylo možné na hranici nasadit během tří dnů. Na hranici už armáda vyslala čtyři obrněné transportéry Pandur, upřesnil ministr.

Nejhorším scénářům nasvědčuje italská reakce. Místo aby italská vládní Demokratická strana (PD) oznámila, že si bude také hlídat hranice, přípravy Rakouska na hraniční kontroly v Brennerském průsmyku okamžitě zkritizovala. Evropská komise by prý měla okamžitě zahájit s Rakouskem řízení o porušení unijních smluv, stejně jako to učinila před dvěma týdny s PolskemMaďarskem a Českou republikou, uvedla na Facebooku mluvčí PD pro evropské otázky Marina Berlinghieriová. Rakousko podle ní porušuje „veškerou solidaritu a veškerá pravidla“.

Neuvěřitelné. K tomu ještě připočtěme, že Německo nebo Francie, které mají v zemi tisíce a tisíce džihádistů a miliony migrantů, je chtějí částečně přesouvat do zemí, jako je Česko či Maďarsko, a na totální rozklad Evropy je zaděláno. Nejhorší je, že to beztrestně dělají lídři, kteří by ji měli rozvíjet a bránit. Pro koho vlastně Merkelová a spol. pracují a co mají s naším kontinentem v plánu?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra