Video: Takhle střílí americký důchodce: kulometem či upraveným poloautomatem a na půl kilometru. Nejnovější střelba v USA vyvolává otazníky

V neděli večer 1. října proběhl v USA v nevadském Las Vegas teroristický útok, při kterém zahynulo nejméně 59 lidí a na dalších 500 je zraněno. Stephen Paddock (64) zahájil palbu z okna pokoje v hotelu MGM Mandalay Bay do davu lidí, kteří přišli na country festival, který probíhal na otevřeném prostranství zhruba půl kilometru vzdušnou čarou přes ulici.

Prvotní informace hovořily o tom, že vrah pálil ze samopalu, ovšem lidé, kteří rozumí zbraním, této verzi nevěří. Již mnozí svědkové na místě totiž popisovali, že se střílelo z kulometu. Tomu nasvědčuje jak vzdálenost, ze které vrah pálil, tak rychlost, s níž dokázal zabít tolik lidí. V úvahu ještě přichází poloautomatická zbraň se zařízením umožňujícím přeměnu poloautomatických zbraní na automatické. Na rozdíl od poloautomatické zbraně není s automatickou zbraní nutné pro každý výstřel mačkat spoušť, kterou lze pouze držet a vystřelit i více než 400 nábojů za minutu.

Prodej automatických zbraní je však v USA ve srovnání s ostatními zbraněmi přísně regulován. Otázka tedy zní, jak zrovna Stephen Paddock, který žil podle médií v domově důchodců, sehnal kulomet, který má ve výzbroji například americká Národní garda, nebo upravený poloautomat, a odnesl si ho na hotelový pokoj údajně spolu s třiadvaceti dalšími zbraněmi, z nichž dvě byly nainstalované u okna na speciálním stojanu, aniž by si toho někdo všiml.

A co víc, dalších 42 zbraní našla policie údajně v jeho bydlišti, tedy v třípokojovém jednopatrovém domku v důchodcovském komplexu Sun City s pečovatelskou službou v Mesquite ve státě Nevada. Představa, že je rezidence pro seniory jen tak naplněná zbraněmi a výbušninami a „několika tisícovkami kusů munice“, je vskutku bizarní.

V Paddockově autě pak ještě vyšetřovatelé našli dusičnan amonný, použitelný k výrobě pyrotechniky a výbušnin. Materiál, který objevili v jeho domě, byl podle policie tannerite, který rovněž obsahuje dusičnan amonný i chloristan amonný. Takže nejen zázračný střelec, ale ještě pyrotechnik…

Se zbraněmi neměl Stephen Paddock přitom údajně žádnou zkušenost, natož s automatickými. Paddockův bratr Eric řekl novinářům. „Jsme zcela zaskočeni,” prohlásil a dodal, že bratr zbraním nikdy neholdoval a neměl jakoukoli vojenskou průpravu. Byl to podle něj obyčejný chlapík, co jen hrával Video poker. „Kde ksakru vzal automatické pušky?” divil se Eric Paddock.

Druhý Paddockův bratr Bruce televizi NBC News řekl, že Stephen byl multimilionář investující do nemovitostí. Média uvedla, že vlastnil i pilotní licenci a dva letouny. Stanice NBC dodala, že Paddock nedávno uskutečnil několik transakcí za desítky tisíc dolarů, které souvisely s hraním. Podle médií spáchal útočník zavčas sebevraždu ve chvíli, kdy zásahová jednotka prolomila dveře do hotelového pokoje. Proč by to celé proboha dělal?

Typický důchodcovský styl. Střelec si rozbil okna ve dvou pokojích a postřílel šedesát lidí na vzdálenost půl kilometru. Foto Twitter

Zda to celé dává smysl, nebo nedává, nechť ale laskavý čtenář posoudí sám. Pokud se však po zřícení Dvojčat v roce 2001, do kterých narazila dvě letadla, mohly najít v troskách pasy údajných útočníků, proč by nemohl gamblerský senior propašovat do hotelu arsenál zbraní a na vzdálenost půl kilometru postřílet šedesát lidí? V USA je zjevně možné úplně všechno.

Nezbývá než bedlivě sledovat, zda tento čin poslouží opět „vyšším cílům“, třeba rozpoutání nějaké té války, například v Sýrii (k útoku se nakonec přihlásil Islámský stát, a to prostřednictvím agentury Amak, podle které Paddock před několika měsíci konvertoval k islámu), případně k rozdmýchávání dalších nepokojů či oklešťování občanských svobod uvnitř Spojených států. Čert nikdy nespí.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra