Ruské úřady oznámily, že zadržely amerického muže, který dorazil k jeho pobřeží na východní Sibiři až z daleké Aljašky – na malé lodičce.

John Martin si prý rybařil takhle doma na Aljašce, když se rozhodl vydat do Číny. Jenže se spletl a skončil na Čukotce. I tak je to zajímavý výkon, když uvážíme, jakou vzdálenost musel přes Beringovu úžinu, která dělí USA od Ruska, překonat. Pětapadesát mil. Zřejmě chytil dobrý vítr…

Vyčerpaného Američana objevili místní lidé nedaleko opuštěné čukotské obce Nuňamo a dovezli jej do okresního centra Lavrentija a následně do správního střediska Anadyru, kde byl podroben výslechu. Některá média dokonce informovala o tom, že když mu lidé vysvětlili, kde je, dvaasedmdesátiletý Martin požádal v Rusku o azyl, agentura Tass ale tuto variantu odmítla.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uvedla, že pan Martin si vyrazil na řeku Yukon na Aljašce ve svém jednomístném člunu, ale kvůli nedostatečnému navigačnímu vybavení se dostal až na otevřené moře, kde strávil několik dní. Osud jej nakonec zanesl až do Ruska. Pokud by opravdu chtěl až do Číny, jak uváděly některé zdroje, třeba agentura Interfax, ještě tomu pár tisíc kilometrů chybělo.

A to chtěl původně plout prý až do Číny… Ilustrační foto Coast Guard Alaska

Vzhledem k napjatým rusko-americkým vztahům je zajímavé, že Čukotka byla klíčovým strategickým místem během studené války. Po rozpadu Sovětského svazu se mnohokrát uvažovalo o tom, že by nebylo špatné propojit Aljašku, která byla dříve mimochodem ruská, a Čukotku podmořským tunelem nebo mostem. Buď to ale nevyšlo kvůli složitostem technickým a jiným překážkam, nebo politickým bariérám.

Jeden z nedávných plánů ale uvažoval o tom, že by se udělal jakýsi Trans-Euroasijský pás, který by překlenul celou Euroasii a umožnil jet z Londýna do New Yorku – za tímto návrhem stojí mimochodek Číňané, kteří by na to asi jako jediní měli peníze. Zatím se musí cestovat dobrodružně na člunu.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra