Vesnička Oberwil-Lieli, idylická nepočetná usedlost schovaná v horách, přistupuje k uprchlické krizi vskutku netradičním způsobem. Namísto nervózních výkřiků, demonstrací a transparentů nechala promluvit řeč nejsrozumitelnější – řeč peněz.

Podle zákona, se kterým většina obyvatel nesouhlasí, musí vesnice přijmout 10 uprchlíků. Není to ale jediná možnost, kterou zákon umožňuje. Jelikož značnou část místní komunity tvoří bohatí, Oberwil-Lieli si může dovolit vykoupení. A to je přesně to, co má obec v plánu.

Vzhledem k číslu, které leckomu připadá až směšně nízké, čelí vesnice osočením, že jejich snaha se raději vyplatit zavání čistým sobectvím a neochotou pomoci lidem v nouzi. Místní však s tímto tvrzením nesouhlasí, tedy přesněji „většina“, konkrétně 52 % obyvatel; 48 % se vyjádřilo pro nastěhování.

Namísto přijetí uprchlíků si tedy těsná většina zvolila, že raději zaplatí pokutu 250 000 eur v pokutě. „Jste příliš bohatí na uprchlíky?“ zeptal se místních nemístně reportér Russia Today. Starosta vesnice Andreas Glarner odpovídá: „Ne, není to tím, že jsme příliš bohatí, myslím si, že politika naší země ohledně uprchlíků je špatná. Měli bychom lidem pomáhat blíže u jejich domovů, ne aby riskovali své životy a platili převaděčům, aby cestovali 1000 kilometrů daleko.“

„Co si myslíte o celém tom systému, totiž pokuty za nepřijetí uprchlíků?“ ptá se dále reportér. „Osobně si myslím, že je to šílené, ale je to zákon (…) Naši lidé nejsou rasističtí, chceme pomoci lidem v nouzi…“

Souhlasí s tím, že krizi je potřeba řešit, ale navrhují jiné řešení, a to řešit jejich situaci přímo nebo blízko původního domova. Zpochybňují navíc „legitimitu“ některých uprchlíků s tím, že přejdou nejdříve pět svobodných zemí, než se dostanou do Švýcarska. Z toho vyvozují, že nehledají útočiště, ale prostě chtějí do Švýcarska.

Jan Petrák, časopis Šifra