Každý z nás se někdy ponořil do fantazie a vysnil si svůj vlastní svět. Pro děti jsou tyto paralelní vesmíry a jejich vytváření zcela přirozenou součástí bytí. Pro dospělé už je to komplikovanější. Málokdo si dovolí být současně v kanceláři a vesmírné lodi. Unikáme tak ve volném čase k fantasy filmům či knihám a vzdalujeme se od prožívání vlastních snů k prožívání fantazií prefabrikovaných.

Arden Zadrick (8) je chlapec, který již od čtyř let projevuje enormní zájem nejen o vytváření vlastních světů, ale i o jejich vizuální zpodobnění. Jeho nesporný talent ke kresbě, skrze niž se brzy vypracoval k perspektivním zkratkám a ztvárnění pohybu, byl iniciačním bodem pro jeho matku Karin Zadrick, která je sama vizuální umělkyní. Touha spolupracovat se synem a přetavit jeho usilovnou práci v něco trvalého, vedla ke vzniku výjimečné knihy malého autora s názvem Svět dinosaurů a podtitulem Skicář pro děti a dospělé. Měla by podněcovat nejen fantazii malého čtenáře, ale také dospělého. Série skic dinosaurů je vytvořena tak, aby ji každý mohl sám spoluutvářet a výsledným dílem by měla být vizuální kniha, jejímž autorem je nejen onen malý chlapec, ale také čtenář samotný. Skicářem provází pozorovatele postava autora, malého dítěte, které si osedlá svého dinosaura a odhodlaně se řítí do všech dobrodružství, jež ho v napůl bájném a napůl historizujícím prostředí dinosaurů čekají.

Skicář Ardena a Karin Zadrickových tak není jen jednou z mnoha dalších krásných dětských knih. Je zhmotněnou spoluprací mezi matkou a synem, je výzvou pro zapojení vás samotných do procesu utváření knihy a zároveň přesahem do uměleckého světa.

Nedílnou součástí projektu je propojení s mezinárodní neziskovou nadací Pink Crocodile, jež podporuje děti se sluchovým a těžkým kombinovaným postižením. Zakoupením knihy po dobu výstavy tak zároveň můžete podpořit dobrou věc. Najděte sami v sobě malého cestovatele časem a ponořte se do světa jedinečného skicáře. „Svět dinosaurů“ bude možno zakoupit během vernisáže a následně na recepci přízemí domu Černá labuť. Publikace vychází v limitovaném nákladu 100 kusů. Cena je 490 Kč.

Vernisáž se koná 28. 11. 2016 v 18 h v Galerii Černá labuť, Na Poříčí 25, Praha 1.

Osobnost autora bude představena na vernisáži prostřednictvím filmu, který o něm vznikl.

Pro veřejnost bude výstava otevřena v sobotu a neděli 3. – 4. 12., vždy od 14 do 19 hodin Více info a další termíny prohlídek na www.cernalabut.cz.