Svět balancuje na pokraji rozsáhlého válečného konfliktu, varuje ruský prezident Putin

Zvyšování tlaku na severokorejský režim Kim Čong-una nikam nepovede. Mezinárodní společenství by namísto výhrůžek mělo jednat a vyřešit korejskou krizi diplomatickou cestou. Ruský prezident Vladimir Putin to napsal v článku, který zveřejnil Kreml.

„Rusko je přesvědčeno, že je politika vyvíjení tlaku na Pchjongjang chybná a neúčinná,“ sdělil Vladimir Putin před zahájením summitu BRICS v čínském Sia-menu. I z toho důvodu svět nyní podle Putina „balancuje na hraně rozsáhlého válečného konfliktu“.

„Problémy regionu by měly být vyřešeny prostřednictvím přímého dialogu všech zúčastněných stran, a to bez kladení předběžných podmínek. Provokace, tlak, militarismus a urážlivá rétorika vedou do slepé ulice,“ varoval dále ruský prezident.

Jen o několik hodin dříve Spojené státy a Jižní Korea podnikly simulované bombardování Korejského poloostrova a Američané nad ním nechali přelétnout strategické bombardéry B-1B Lancer, které jsou schopny nést jaderné hlavice.

Severní Korea to označila za „zbrklý a divoký vojenský čin“. Její vůdce Kim Čong-un se dlouhodobě snaží svou zemi vybavit raketami schopnými nést jaderné hlavice. Podobně jako v případě Íránu se to nelíbí Spojeným státům, které jsou jaderná velmoc a jako jediný stát v historii svrhly na lidi jadernou bombu. Z následků se japonská města hirošima a Nagasaki vzpamatovávají dodnes.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-

Zdroj: http://www.reuters.com/article/us-northkorea-missiles-putin/putin-warns-north-korea-situation-on-verge-of-large-scale-conflict-idUSKCN1BC470?il=0