Tak tohle je opravdový gól, ovšem do vlastní sítě. Devětadvacetiletý Švéd Michael Nikolai Skråmo, který si nyní říká Abdul Samad al Swedi, vyrostl v Göteborgu, ale posledních zhruba 10 let se zapojoval do mnohých z daní placených muslimských organizací.

V roce 2009 byl pozván do televize SVT, kde švédským divákům důkladně vysvětlil, jakým způsobem se po celé Evropě šíří vlna islamofobie a nenávisti. Již delší dobu se angažoval v boji proti, jak to sám nazýval, zavádějícímu obrazu muslimů v Evropě, totiž jako násilných maniaků. „Tento strach je založený na ignoranci ohledně islámu,“ tvrdil.

Co se týče kariéry lektora, „Abdul Samad“ byl aktivní zejména v mešitě Bellevue ve svém domácím Göteborgu. Tam pořádal sérii kázání podporovanou organizací MKUC neboli Centrem multikulturní mládeže, která je notoricky známá velice mladým obsazením vůdčích pozic. Do těchto aktivit se zapojila i Muslimská vzdělávací organizace Ibn Rushd. Abdul Samad se rovněž spojil se Švédskou federací muslimů a navázal styky s řadou kazatelů ve zmíněné mešitě, která je považována za radikální. Podle švédských novin Expressen konvertoval blonďatý al Swedi k islámu v roce 2005 při cestě do Egypta a od té doby procestoval různé islámské země, učil se arabsky a nově přijatou víru studoval.

Všechno to zní velmi humanisticky a pokrokově, tedy až do momentu, kdy Michael Skråmo, tedy vlastně Abdul Samad al Swedi, vzal své čtyři děti a manželku a odporoučel se do části Sýrie, kterou ovládá ISIS. Posléze natočil propagandistické video nedaleko syrského města Kobane, kde se jal kázat o džihádu a povolávat švédské džihádisty, aby opustili Švédsko a přidali se ke „svaté válce“. A tak se prozatím rozvinul příběh o multikulturním expertovi, který přešel od teorie k praxi a dezertoval k Islámskému státu.

Znovuzrozený Abdul se ve videu skutečně rozvášnil: „Mí bratři, migrace a džihád jsou tak jednoduché věci. Stojí to jen pár tisíc švédských korun. Nepřejete si ve svých srdcích bojovat a ukázat Bohu, co mu dokážete nabídnout? Dveře k džihádu stojí přímo před vámi a jsou tou nejrychlejší cestou do ráje.“ Co na to říká Bůh, se Šifře bohužel zjistit nepodařilo.

Michael Skramo se svým synkem aneb Výchova k toleranci musí začít už od útlého věku… Foto FB

„Chci, abyste tu byli se mnou. Chci se s vámi setkat v Jannah (islámský koncept ráje). Mí báječní bratři, rozhodněte se správně, věřte v Alláha, obětujte své peníze a svůj život pro Alláha, a dostane se vám od něj nejvyšší odměny,“ slibuje expert z Göteborgu.

Kdyby to náhodou al Swedimu v Sýrii nevyšlo, ve Švédsku se pro něj jistě najde nějaký další projekt na míru. Právě ve městě Göteborg je po talentovaných odbornících velká sháňka. Média přinesla nedávno zprávu, že Géza Nagy navrhl výstavbu „integračního“ velbloudího parku, jenž navazuje na rozsáhlejší projekt v Andgered na vytvoření zóny s minimální produkcí skleníkových plynů. Projekt by měl do města přitáhnout turisty a zajistit práci imigrantům z Blízkého východu a Somálska a vyjde na 13 milionů švédských korun z fondů EU. Projekt již byl schválen. Nagy si libuje: „Imigranti, kteří ve čtvrti Andgered žijí, mají perfektní znalosti, jak chovat a trénovat velbloudy.“ Marie Lexhagenová, expertka na turistický ruch na místní univerzitě, však poněkud jízlivě poznamenala, že „není po velbloudech jako turistické atrakci ve Švédsku zrovna poptávka“.

Těžko říct, jak se Švédové do velbloudího parku integrují, ale pokud na sever dovezou ze Sahary dost písku, časem si snad zvyknou i ti velbloudi.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: http://www.frontpagemag.com/point/251905/swedens-multicultural-center-expert-islamophobia-daniel-greenfield