Sexuální útoky na ženy (nejen) v Itálii nabývají na intenzitě. Několik šokujících případů znásilnění zahraničních turistek je hlášeno v posledních dnech z hlavního města Říma, informují zahraniční agentury. Starostka metropole Virginia Raggiová podle ČTK chystá opatření, včetně instalování 150 nových průmyslových kamer.

Případů přepadení žen nyní přibývá hlavně v Římě. Policie pátrá například po muži ve věku 20 až 25 let, který ve známém parku Villa Borghese v centru přepadl sedmapadasátiletou Němku, kterou následně spoutal, znásilnil a okradl. V pondělí po půlnoci nahou ženu s roubíkem v ústech našel taxikář. Němka tvrdila, že ji „znásilnil mladý muž“ a ukradl jí 40 eur.

V uplynulých dnech nahlásilo znásilnění několik dalších turistek v Římě. Pobouření vyvolal například případ Finky, kterou minulý týden v noci poblíž centrálního nádraží Termini přepadl a znásilnil migrant z Bangladéše. Dvacetiletá belgická turistka zase hlásila sexuální útok na schodech kostela na Piazza Venezia, kde se ji pokusil údajně znásilnit šestadvacetiletý Izraelec.

Celou Evropu před více než dvěma týdny šokovalo brutální hromadné znásilnění polské turistky a zmlácení jejího přítele skupinou čtyř migrantů, kteří po činu na pláži v Rimini ještě znásilnili peruánského transsexuála.

Starostka hlavního města Itálie, která se potýká s nekontrolovanou masovou migrací, po množících se případech ohlásila přijetí řady opatření, která mají posílit bezpečnost. V různých čtvrtích má být nainstalováno 150 nových bezpečnostních kamer. Veřejné osvětlení má být zesíleno v centru města i na jeho periferii. Ženy, které si v noci přivolají taxi, mohou počítat se zvýhodněnými cenami. Ve školách mají být zahájeny kampaně proti násilí vůči ženám.

Otázka je, zda to bude stačit. Šifru šokuje především skutečnost, že to, co se děje, někoho šokuje… S podobnými problémy se potýkají Švédsko, Francie či Německo, jež naposledy v pátek večer „šokovali“ dva afghánští „uprchlíci“ v hornobavorském městě Höhenkirchen-Siegertsbrunn, vzdáleném 17 kilometrů od Mnichova, kteří znásilnili šestnáctiletou dívku, která šla na vlak.

Média a politici, kteří mají tuhle katastrofu na svědomí, však stále tvrdošíjně opakují, že jednotlivé případy spolu nesouvisejí. Opravdu? Místo, aby ženy ve velkých evropských městech varovali, ať večer nevycházejí z domu, snaží se jim namluvit, že je vše v nejlepším pořádku.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-vid-