Video: Stovky kilogramů biookurek musely být zničeny, protože nebyly zabalené v plastu. Obalové šílenství a škoda za miliony

Mini okurky, v nejvyšší kvalitě, bez postřiku, 10 kg za 10 eur, se musejí zaorat. Velkoobchod se totiž náhle rozhodl, že bude přijímat pouze balené zboží. Ano, okurky se vrátily zpátky zemědělci, protože existuje plastové šílenství. Nejen že se neprodají okurky zahnuté, ale nyní už zdá se ani bez kusu umělé hmoty.

Pěstitel z německého Segnitzu v Kitzingenu proto část své sklizně zaoral a natočil to na video. Mezitím video vidělo bezmála 4 250 000 lidí. Každý den se na polích sklidí 1500 až 2000 kg zeleniny. Na farmě se již 14 let pěstují miniokurky v biokvalitě, nyní ale sklizeň skončila neslavně. Ze sklizně se dá prodat tak 10 až 20 procent zeleniny, zbytek musí být zničen. Celková škoda vychází na 100 000 eur.

„Velké, dobře známé obchodní řetězce chtějí přijímat okurky zabalené pouze v plastovém obalu. Proto v Segnitzu tyto biookurky ve špičkové kvalitě zničí,“ zní ve zveřejněném videu.

Pěstitel Franz Hagn z německého Segnitzu pro nordbayern.de řekl: „Moje pěstování zemřelo.“ Po celá léta Franz Hagn pěstuje miniokurky na ploše zhruba 6000 metrů čtverečních. Sklizeň mini okurek probíhá vždy dubna do října – teď ale všechno skončilo. Aby našel kupce pro zbývajících pět až šest tun okurek, vyhlásil akci na Facebooku. Ta však nabrala trochu jiný směr a zemědělec nechce proti obchodnímu řetězci budit vášně. „Kolegové mě už napadli,“ vysvětluje. Franz Hagn se proto v budoucnu chce orientovat na jiné odrůdy okurek.

Okurky a plast

Plastový obal chrání biookurky během přepravy a udrží je čerstvé po delší dobu, odpovídají Aldi, Edeka a Rewe na žádost pořadu Markt televize NDR. „Na mnoha trzích se balené zboží prodalo podstatně lépe než volně položené zboží,“ píše Edeka. S koncepcí ochrany životního prostředí to nemá co dělat, říká expert Thomas Fischer: „Tento zbytečný obalový materiál činí bioprodukty zcela nedůvěryhodné.“

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://netzfrauen.org/2017/06/12/gurken/