Stát chce přitvrdit v povinném očkování batolat. Čím dřív, tím líp

Ministerstvo zdravotnictví připravilo vyhlášku o očkování proti infekčním nemocem, kterou chce mimo jiné zavést horní věkovou hranici 18 měsíců pro povinné očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Resort prý k rozhodnutí vede špatná zkušenost s rodiči, kteří oddalují první dávky vakcíny před nástupem dětí do školky, napsaly Lidové noviny.

Až dosud mohli rodiče očkování takzvanou vakcínou MMR proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím u dětí odložit a nemohli za to být postihováni. Jenže kvůli plánované vyhlášce by prováděcí právní předpis k zákonu o ochraně veřejného zdraví zavedl pevnou horní věkovou hranici pro povinné očkování MMR vakcínou, konkrétně na 18. měsíc věku dítěte. Druhou dávku by pak děti musely přijmout mezi pátým a šestým rokem věku dítěte, mezi druhou dávkou totiž musí být čtyřletá pauza.

„Tato vyhláška je minimalistická, ale bude vyžadována,“ sdělil serveru Lidovky.cz náměstek ministra a vakcinolog Roman Prymula, tedy osoba, která je ve zjevném střetu zájmů. Jako náměstek má chránit zdraví národa a jako vakcinolog a předseda České vakcinologické společnosti hájí zájmy farmaceutického průmyslu. A ještě stíhá manipulovat média, jak se ukázalo loni. Šifra o tom informovala zde.

„Někteří rodiče začínají očkovat hexavakcínou (vakcínou, která chrání proti šesti nemocem: záškrt, tetanus, dávivý kašel, hepatitida B, haemophilus influenzae, dětská obrna – pozn. red.ve věku jednoho roku dítěte a MMR vakcínu nechají aplikovat předtím, než dítě nastoupí do mateřské školy. Návrh vyhlášky ale počítá s tím, že všechny dávky hexavakcíny se musí stihnout do jednoho roku věku dítěte a MMR vakcína do 18. měsíce věku. Návrh tedy paradoxně způsobí největší problémy těm rodičům, kteří očkování neodmítají, ale chtějí individuální přístup,“ komentuje návrh nové úpravy právnička Zuzana Candigliota, která se tématu očkování věnuje dlouhodobě.

Proti vyhlášce se staví také spolek Rozalio. Návrh vyhlášky podle jeho zástupců obsahuje zbytečná omezení. „Snižuje hranici pro naočkování hexavakcíny na 12 měsíců věku z původních 18 a stanovuje horní hranici pro první dávku MMR vakcíny na 18 měsíců věku, přičemž doporučeno je očkovat v 15. měsíci věku. Na očkování tedy budou pouhé tři měsíce. Pediatři a rodiče se mohou dostávat do časového tlaku, aby interval daný vyhláškou dodrželi. Děti by tak nemusely mít dostatek času na rekonvalescenci po případném onemocnění, a to s sebou přináší vyšší riziko nežádoucích reakcí,“ stěžuje si Martina Suchánková, předsedkyně spolku Rozalio.

Podle ministerstva zdravotnictví je ale navrhovaná změna očkovacího kalendáře „v souladu se současnými odbornými poznatky v oblasti vakcinologie a epidemiologie“. A to je možná ten problém.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra

Zdroj: http://www.lidovky.cz/stat-chce-pritvrdit-v-ockovani-batolat-zavede-deadline-k-vakcine-proti-spalnickam-gic-/zpravy-domov.aspx?c=A170731_150042_ln_domov_sk