Spojené státy oficiálně oznámily, že odcházejí z Rady OSN pro lidská práva. Tento orgán, který má dohlížet na dodržování lidských práv ve světě, podle nich není hoden svého názvu. Řekla to americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová s tím, že Rada si tropí z lidských práv posměch.

Co tak najednou? Až dosud to vypadalo, že si z lidských práv tropí posměch spíše Spojené státy, které pod rouškou jejich ochrany vybombardovaly a okupovaly víc zemí než všechny ostatní státy dohromady.

USA odcházejí z rady prý proto, že žádná jiná země „neměla odvahu se přidat k našemu boji“ za přeměnu tohoto „pokryteckého tělesa sloužícího vlastním zájmům“. Lze to snad přeložit i tak, že orgán teď zrovna neslouží plně zájmům Spojených států, ale i někoho jiného?

Velvyslankyně Haleyová vyhrožovala již loni, že USA jsou připraveny Radu pro lidská práva opustit. Kritizovala tehdy především „chronickou zaujatost“ této instituce proti Izraeli, tedy jejich velkému spojenci. Stejnou kritiku zopakovala i nyní – rada se podle ní disproporčně zaměřuje na Izrael a její „nekonečné nepřátelství“ vůči židovskému státu označila za „jasný důkaz“, že Rada se řídí politickou předpojatostí, a ne lidskými právy.

Rada OSN pro lidská práva (UNHRC) sídlí v Ženevě a má 47 členů, které volí na tři roky Valné shromáždění OSN. Mezi členy patří překvapivě i Venezuela, Čína, Kuba či Demokratická republika Kongo. Vznikla v roce 2006 jako nástupce Komise OSN pro lidská práva (UNCHR). Rada úzce spolupracuje s Úřadem vysokého komisaře OSN pro lidská práva, jímž je v současnosti Jordánec Zajd Raad Husajn.

Ve dvanáctileté historii Rady OSN pro lidská práva zatím žádná členská země orgán neopustila dobrovolně, pouze před sedmi lety byla se souhlasem Valného shromáždění z Rady vyloučena Libye, kterou zrovna potřebovali Američané a Francouzi vybombardovat.

Během Bushovy vlády ale USA radu tři roky bojkotovaly, Obamova administrativa se do křesla vrátila, teď ji ale zase opustila ta Trumpova. Když se podíváme na celé fungování a hlasování této instituce (a nejen jí) blíže, vypadá to, jako kdyby lidská práva měla platit pouze pro spojence USA a rezoluce by sloužily pouze jako zbraň proti jejich nepřátelům. Jen tak je mimochodem možné, aby byla Saúdská Arábie, země, kde ženy nemohou ani samy vyjít z domu, zvolena do komise OSN pro ženská práva…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra