O stárnoucím jaderném arzenálu se ve Spojených státech hovořilo již delší dobu, a bilionová „aktualizace“ byla schválená již za Obamovy administrativy. Kromě jaderných zbraní se také investuje do bombardérů, ponorek a dalekonosných raket.

Ačkoliv se o tom v mainstreamu příliš nepíše, pokud vůbec, toto ohromné množství peněz nejenom že zbytečně zatíží americkou ekonomiku, ale také je podle všeho nelegální, neboť přímo porušuje mezinárodní Smlouvu u nešíření jaderných zbraní, kterou podepsala většina zemí světa, včetně jaderných mocností samotných. Tím se zavázaly k tomu, že se budou postupně odzbrojovat, zatímco ty země, které hlavice nevlastní, si žádné nepořídí a vzdají se práva na jejich vývoj.

Původní odhad na celý mnohaletý proces činil 1 bilion dolarů, což už je samo o sobě poměrně šílené číslo, pokud ho utrácíme za něco, co může opakovaně zničit celou planetu. 30letý plán této rozsáhlé modernizace ale nakonec nebude stát jen 1 bilion, ale podle nového průzkumu ještě o polovinu více, přesněji řečeno 1,46 bilionu dolarů, což vypadá ještě děsivěji, kdy to rozepíšeme bez zkratek: 1 460 000 000 000 dolarů. To celé samozřejmě platí američtí občané prostřednictvím daní.

Zatímco rozpočtová kancelář Kongresu (CBO – Congressional Budget Office) vydala v únoru oficiální prohlášení, v němž došla závěru, že modernizace jaderného arzenálu by měla stát pouze 400 milionů dolarů, odhady nezávislých skupin a společností jsou drasticky rozličné. Nejvyšší číslo dosahuje zmíněných 1,46 bilionu dolarů a na svět jej přivedl odhad asociace Arms Control Association. Jejich odhad je 3650krát vyšší než ten, jejž poskytla CBO.

Odhady rozpočtu se tedy hojně liší, ale jedna věc je poměrně nevyvratitelná. Informoval o ni John Laforge prostřednictvím serveru Counterpunch: „Kromě kolosální útraty se tento program také zdá být nápadným porušením Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.“

K tomu je dobré připomenout Mezinárodní kampaň pro zákaz jaderných zbraní (ICAN), která se dočkala ocenění v podobě Nobelovy ceny míru a šla ruku v ruce s otevřeným dopisem, který podepsali vědci a odborníci z celého světa, žádající světové velmoci, aby se vzdaly zbraní, které jsou schopny zničit život na Zemi. Kampaň vedla k utvoření návrhu na mezinárodně závazný zákaz zvaný Smlouva o zákazu jaderných zbraní, ale namísto vyjednávání tento návrh 9 jaderných mocností, včetně Spojených států, Ruska, Británie a Číny, okamžitě bojkotovalo.

Mimochodem, pokud 1,5 bilionu zní děsivě, pak vězte, že se vzhledem k 30letému procesu se jedná jen o zlomek ročního investování do zbraní a armády. Pro rok 2018 byl americkou vládou schválen rozpočet téměř 700 miliard dolarů, z čehož 75 miliard poputuje na financování kontroverzních válek různě po světě a zbytek na „obranné“ programy pro Pentagon i zmíněnou modernizaci.

Jen si představte, co by mohly mocnosti postavit, kdyby stejný rozpočet věnovaly například na výstavbu infrastruktury, nemocnic nebo například do neválečné vědy… Jenže ničit je zřejmě lákavější než tvořit.

Může to též signalizovat, že jsou Spojené státy s dluhem, který v září překročil astronomických a hlavně nesplatitelných 20 bilionů dolarů, v natolik tíživé finanční situaci, že se rozhodly vsadit vše na jednu kartu – válku. ostatně hrozba třetí světové visí ve vzduchu již nějaký ten pátek. V tomto případě a taktice „všechno, nebo nic“, už nějaký ten bilionek nehraje roli.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://themindunleashed.com/2017/10/nuclear-weapons-overhaul-trillion.html http://theantimedia.org/700-billion-military-spending-ndaa-war/ http://time.com/4971956/nobel-peace-prize-2017-ican-why/ http://www.defenseone.com/business/2017/09/us-nuclear-weapons-base-mattis-signals-support-triad/140987/ http://247wallst.com/aerospace-defense/2017/08/22/defense-contracts-go-to-boeing-northrop-to-begin-1-5-trillion-upgrade-to-us-nuclear-arsenal/ https://www.counterpunch.org/