Víkendové referendum skončilo přesně tak, jak každý, kromě předvolebních agentur, očekával – turecký prezident Tecep Tayyip Erdogan v referendu zvítězil a změna z parlamentního systému na prezidentský přichází. Podobně jako každé jiné zásadní referendum skončilo těsně a točí se kolem něj nejedna nejasnost.

Erdogan nečekal v podstatě ani na úplný závěr sčítání, a již při 99 % sečtených hlasech neváhal a už děkoval národu za podporu. K volebním urnám dorazilo až 84 % tureckých občanů. Erdogan dle tureckého Hürriyet ještě před ukončením sčítání volal premiérovi Binali Yildrimovi a lídrovi opoziční MHP (Strana národní akce) Devletu Bahçelimu, aby mu mohli poblahopřát.

Nicméně s hlavní opoziční stranou, Republikánskou lidovou stranu, k žádnému blahopřání ani úsměvům nedošlo. Ta totiž vznesla obvinění, že se s hlasy manipulovalo a referendum je neplatné. A nejsou zdaleka jedinými, kdo s tím vyrukoval.

Erdogan, který už tak zemi fakticky vládne 14 let a z toho 11 jako premiér, se obzvláště poslední dobou začal chovat tak autokraticky, že už se může zdát, že toto referendum v podstatě jen dodá navrch mašličku. Ústavní zrušení funkce premiéra a přesunutí pravomocí do rukou prezidenta ale umožní modernímu „sultánovi“ zcela novou řádku změn, která až nápadně probouzí ducha Osmanů.

Nacionální a historický nádech Erdogan přiživoval takřka při každé příležitosti, čímž se zřejmě snažil zatlačit na národní cítění.  To je zřetelné už delší dobu, například u již častokrát omílaných neshod s Německem a Nizozemím, z nichž Německo přirovnal k nacistům a u Nizozemců se mu pro změnu nezdá, že nenechali agitovat jeho ministryni ve prospěch svého referenda a pak nepřiměřeně zasáhli proti Turkům, kteří mírumilovně protestovali formou zápalných lahví a kamenů. Posléze vystoupil s dalším moudrem, a totiž, že Evropské země vytvářejí „křižáckou“ alianci, což byl jen další zásah do historie a tlak na národní cítění.

„Všichni představitelé zemí EU šli do Vatikánu a poddajně naslouchali papeži. Teď už rozumíte, proč nevzali Turecko do EU celých 54 let? Situace je naprostá jasná, je to křižácká aliance,“ prohlásil prezident během proslovu v Ankaře 2. dubna. Erdogan přitom hovořil o setkání evropských představitelů s papežem 24. března. Papež s nimi hovořil o budoucnosti unie.

O patnáct dní později zase turecký vůdce prohlásil, ať si EU vstupní jednání klidně zmrazí, že to pro Turky není důležité. „Ukázalo se, že jsem měl pravdu o tom, co jsem o EU říkal,“ pokračuje Erdogan. „Lhali nám v kuse 14 let. A stále lžou.“

Nejenom tímto proslovem tak u velké části Turků probudil jakési nadšení, lze skoro říci spící Osmany, kteří by rádi zažili silné a významné Turecko, což je něco, co si pod autokratickou silnou vládou dokáže nejeden člověk představit. Samozřejmě ne všichni si ale něco takového přejí, a zdá se, že není žádnou konspirační teorií ani výmyslem odpůrců, že si to nepřeje více než polovina Turecka.

Těsné vítězství ve prospěch Erdogana totiž provází problematických 2,5 milionu hlasů, které nebyly řádné orazítkované. I přesto se ale volební komise rozhodla tyto hlasy započítat, a právě díky nim se docílilo tohoto až podezřele těsného vítězství. Není divu, že opozice okamžitě požaduje nejenom přepočítání, ale i nezapočítání neoznačených lístků, které by měly být neplatné.

Místní agentura pro průzkum veřejného mínění AKAM (Eurasia Opinion Research Center) dokonce už před referendem prohlašovala, že pokud Erdogan vyhraje, tak ukončí svou činnost, neboť dle vlastních průzkumů většina lidí jde názorově proti. Erdogan posléze skutečně vyhrál a agentura v pondělí oznámila ukončení činnosti, a to kvůli manipulaci s referendem. „Nemyslím si, že je výsledek příliš přesný. Jsem si na sto procent jist, že je ovlivněný,“ řekl Kemal Özkiraz, šéf agentury. Dle vlastního výzkumu totiž měla zvítězit opozice, a to s 53 procenty hlasů. Na druhou stranu, všichni víme, že ani průzkumům není radno věřit.

Evropa na celou maškarádu reagovala prostřednictvím Evropské rady, která pohrozila, že v případě porušení evropských způsobů, jako je nezávislost soudnictví atd.,  k tomu bude nucena přihlédnout u přijímání Turecka do EU. To by ale v situaci, kdy si Erdogan hraje na sultána, mělo být nemyslitelné, ale u Evropské unie člověk nikdy neví. Odradit by ji ovšem mohl fakt, že bezprostředně po vítězném referendu oznámil Erdogan hned další – tentokrát by si přál obnovit trest smrti.

Zatímco Osmané se probouzejí, zbytek Evropy a NATO očividně ještě spí.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.novinky.cz/zahranicni/435241-erdogan-uspel-v-referendu-a-uvazuje-o-dalsim-k-trestu-smrti.html, http://www.independent.co.uk/news/world/asia/eu-observer-turkey-condemns-referendum-result-president-erdogan-opposition-parties-demand-recount-a7686876.html, http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Erdogan-vyhral-referendum-A-uz-planuje-dalsi-Evropu-to-pozlobi-484044, http://zahranicni.ihned.cz/evropa-slovensko/c1-65698140-turecko-ceka-zmena-ustavy-lide-se-rozhodli-posilit-erdoganovy-pravomoce, http://www.independent.co.uk/news/world/europe/turkey-referendum-president-recep-tayyip-erdogan-supreme-power-latest-count-a7686511.html, https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/434890-trump-podepsal-prijeti-cerne-hory-do-nato-zbyva-uz-jen-spanelsko.html, http://www.hurriyetdailynews.com/erdogan-eu-is-crusader-alliance-lying-to-us.aspx?pageID=238&nID=111524&NewsCatID=338, https://www.dailysabah.com/politics/2015/09/11/isis-targets-turkey-in-magazine-says-it-serves-crusader-alliancehttps://www.washingtonpost.com/world/turkeys-election-wounds-president-and-opens-political-uncertainty/2015/06/08/8b28d480-08a3-11e5-951e-8e15090d64ae_story.html?utm_term=.973637d765b1, https://turkeypurge.com/teachers-detained-over-coup-charges-while-casting-votes-in-presidential-referendum, http://www.lidovky.cz/v-turecku-kvuli-referendu-konci-agentura-pro-pruzkum-mineni-pr8-/zpravy-svet.aspx?c=A170417_131258_ln_zahranici_ele