Španělská policie v noci na pátek oznámila, že došlo k dalšímu pokusu o teroristický útok. Ve městě Cambrils zhruba 120 kilometrů jihozápadně od Barcelony, kde ve čtvrtek najeli islamisté v dodávce do davu a zabili nejméně 13 lidí, policie zneškodnila pět teroristů. „Domníváme se, že se v Cambrils chystal teroristický útok. Jeho osnovatele jsme zabili,” oznámili katalánští policisté na Twitteru. „Údajní teroristé jeli v Audi A3 a srazili několik lidí, než narazili na hlídku, a poté začala střelba,” sdělil podle agentury AFP mluvčí katalánské regionální vlády.

Řidič se podle policie snažil porážet chodce. Zranil šest civilistů a jednoho policistu, než se bezpečnostním složkám podařilo posádku zneškodnit. Jeden ze zraněných je v kritickém stavu. Podle listu La Vanguardia se vozidlo útočníků při pronásledování převrátilo, když narazilo do auta policejní hlídky.

Pronásledovaní se bránili za pomoci střelných zbraní. V přestřelce byli čtyři muži zastřeleni na místě, pátý podlehl svým zraněním později, uvedla policie. Než byl pátý muž zasažen, pokoušel se bodat do lidí, uvedl list El País. Zastřelené osoby byly podle policie opásané vestami s výbušninami, na místo proto dorazili i pyrotechnici, kteří dostali za úkol provést preventivní řízené výbuchy, aby případné trhaviny aktivovali, a vyhodili je tak do povětří.

Policie vyzývala obyvatele města Cambrils během zásahu, aby nevycházeli z domů. Ve Španělsku je zejména v době prázdnin i v nočních hodinách v ulicích plno lidí, včetně turistů. „Mezi druhou a půl třetí jsme byli na plážové promenádě. Slyšeli jsme střelbu a mysleli jsme si, že to musí být rakety, ale byly to výstřely,“ řekl médiím 20letý zaměstnanec restaurace Markel Artabe.

Evropa čelí systematickému, stále se stupňujícímu teroru ze strany radikálního islámu spojenému s řízenou masovou migrací, kterou podporuje Evropská unie. Nyní přišlo na řadu Španělsko. Kdo bude další?