George Soros a jeho bohatí kamarádi, kteří na kampaň Hillary Clintonové přispěli miliony dolarů, se setkali ve Washingtonu na třídenní uzavřené schůzi, aby své rozsáhlé finanční zbroje namířili na boj proti Donaldu Trumpovi.

[sociallocker id=“94522″]

Konference, která začala hned v neděli po volbách v luxusním washingtonském hotelu Mandarin Oriental, byla sponzorována vlivným klubem donátorů zvaným Democracy Alliance. Zahrnuje výstupy nejvlivnějších lídrů liberálních svazů a skupin, i blízké spojence americké levice, jako jsou Nancy Pelosiová, Elizabeth Warrenová či Keith Ellison. O setkání informoval server POLITICO.

Jednalo se o první větší setkání této mocné partičky od doby, co Donald Trump „nečekaně“ zvítězil ve volbách.

„Liberálové“, jak se eufemisticky tito oligarchové a jejich přátelé nazývají, plánují brojit proti Trumpovi všemi dostupnými zbraněmi a na všechny aspekty jeho působení v prezidentském úřadu. Mimo jiné taky zaútočí na Trumpův 100denní plán, který nazývají „hrůzyplným napadením Obamových úspěchů – a našich progresivních vizí slušné a spravedlivé země“.

Ve volbách se podle serveru Politico ukázalo, že DA zřejmě vsadila na slabší karty, jako je například globální oteplování nebo hnutí LGBT, zatímco Trump se opřel o pracující třídu, která mu nakonec přinesla vítězství. Liberální strana se také hodně spoléhala na ženy a Hispánce.

„Měli bychom zpochybnit DA samotnou,“ řekl jeden stratég z demokratických okruhů, také účastník mítinku. „Snadno se můžete dopátrat, že to není nic jiného než klub pro mocné, bohaté bílé donátory a zástupce pracovních unií, kteří srkají víno a vyjadřují se k věcem, zatímco se Demokratická strana okolo nich hroutí.“

Další aktivní člen DA se nechal slyšet poté, co hlavy aliance odmítly poznámku, že by se měl kompletně změnit jejich přístup k politice. „Potřebujeme, aby naši lidi volili ve větších počtech. Abychom toho docílili, potřebujeme kandidáty, kteří je umí inspirovat, aby ve volební den dorazili,“ řekl v narážce na ne zrovna charismatickou Hillary Clintonovou.

Sorosova Demokratická aliance toho sponzoruje dost a dost...
Sorosova Demokratická aliance toho sponzoruje dost a dost…

Gara LaMarche, prezident DA, v neděli večer pověděl donátorům, shromážděným ve zmíněném hotelu Mandarin, že určité změny jsou v plánu. Podle připravených poznámek, jež poskytl serveru Politico, prohlásil: „Neprohrajete volby, které jste měli vyhrát, s tolika věcmi v sázce, bez učinění nějakých velkých chyb, a předpokládám, že ty nastaly ve strategii a taktice.“

LaMarche dodal, že změny musí „nastat bez ukazování prstem a vzájemného obviňování, nehledě na frustraci a hněv, které někteří z nás cítí vůči vlastním spojencům“. „Je to proces, který nesmíme uspěchat, dokonce ani ne během našich příprav odporovat Trumpově administrativě.“

LaMarche odeslal dárcům e-maily oznamující, že mítink začne domluvením se na tom, „jaké kroky by měli podniknout, aby odolávali nadcházejícím útokům a získali zpět moc“.

Dále se plánuje obrana zdravotnického plánu Obamacare a dalších klíčových pilířů odkazu Obamovy vlády před nastávající vládou Donalda Trumpa. Demokraté také musí více investovat do výcviku představitelů a vývoje politické agendy.

Demokraté se nyní chystají přebudovat svou postclintonovskou stranu na více agresivní, co se týče své stěžejní liberální agendy.

DA vznikla po volbách roku 2004 v rukách George Sorose, pojišťovacího magnáta Petera Lewise a hrstky demokratických megadonorů, kteří společnými silami dali dohromady desítky milionů dolarů, aby podpořili Johna Kerryho; ten nicméně i přesto prohrál proti Georgovi W. Bushovi. Cílem donorů bylo zasít poradenské skupiny a think tanky mimo Demokratickou stranu, které budou její politiky posouvat více vlevo, zatímco je budou chránit před útoky zprava.

Soros platil i protesty proti Trumpovi. A hodlá v tom pokračovat...
Soros platil i protesty proti Trumpovi. A hodlá v tom pokračovat…

Spolek vyžaduje od svých členů – kterých je nyní víc než 100, včetně finančních gigantů, jako je Soros, Tom Steyer a Donald Sussman – přispívat minimálně 200 000 dolarů ročně doporučeným skupinám. Členové dále ročně platí 30 000 dolarů na provoz DA, placení zaměstnanců a organizaci setkání, které zahrnují catering a zábavu (v neděli se donátoři například vydali do nedávno otevřeného národního muzea afroamerické historie a kultury).

Od svého založení nacpala DA více než 500 milionů dolarů do různých skupin, mezi nimiž se nacházejí pilíře politické levice v USA a také mediální skupiny jako Media Matters, poradenský Center for American Progress či datová firma Catalist – všechny z nich řídí spojenci Clintonových a očekává se od nich, že budou na meetingy DA posílat své zástupce.

George Soros po zdánlivém ústupu z darování peněz na kampaně věnoval nebo přímo daroval 25 milionů dolarů na podporu prezidentské kampaně Hillary Clintonové i dalším demokratickým kandidátům v různých záležitostech během roku 2016. Samotný miliardář má ve zvyku se na setkáních DA objevovat pouze sporadicky a zřídka je součástí formálních kroků, ale přesto se rozhodl v úterý vystoupit na shromáždění a ukázat svou připravenost investovat proti Donaldu Trumpovi.

LaMarche, který diskusi se Sorosem moderoval, prohlásil, že tento dárce „neplánuje porovnávat, cokoliv přijde s Trumpem, s nacismem, to vám můžu povědět“. LaMarche dále řekl: „Nemyslim si, že je zde někdo z těch, kdo pozorovali Trumpa, včetně mnoho etablovaných konzervativců, kdo by si nemysleli, že zde nebude důležitou lekcí zkušenost prožít autoritářský stát. Soros a jeho nadace přitom zažívají xenofobii v Evropě, BRexit, a tak dále, a my se z toho všeho chceme poučit.“

Konverzace se Sorosem byla k agendě setkání přidána bezprostředně po výsledku voleb. Byla to ale jen jedna z mnoha změn, které přišly v návaznosti na jejich nečekaný výsledek.

V povolebních e-mailech dárcům a spolupracovníkům LaMarche objasnil demokratické skupině, že se musí „zbavit původních plánů na konferenci“, přičemž vysvětlil, že „zatímco neměli žádná přímá očekávání ohledně výsledku, konference, kterou plánovali, a její agenda dávaly větší smysl pro vítězství Hillary Clintonové“.

[/sociallocker]

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Překlad: Jan Petrák