George Soros a jeho bohatí kamarádi, kteří na kampaň Hillary Clintonové přispěli miliony dolarů, se setkali ve Washingtonu na třídenní uzavřené schůzi, aby své rozsáhlé finanční zbroje namířili na boj proti Donaldu Trumpovi.

Regenračné centrum
[sociallocker id=“94522″]

Konference, která začala hned v neděli po volbách v luxusním washingtonském hotelu Mandarin Oriental, byla sponzorována vlivným klubem donátorů zvaným Democracy Alliance. Zahrnuje výstupy nejvlivnějších lídrů liberálních svazů a skupin, i blízké spojence americké levice, jako jsou Nancy Pelosiová, Elizabeth Warrenová či Keith Ellison. O setkání informoval server POLITICO.

Jednalo se o první větší setkání této mocné partičky od doby, co Donald Trump „nečekaně“ zvítězil ve volbách.

„Liberálové“, jak se eufemisticky tito oligarchové a jejich přátelé nazývají, plánují brojit proti Trumpovi všemi dostupnými zbraněmi a na všechny aspekty jeho působení v prezidentském úřadu. Mimo jiné taky zaútočí na Trumpův 100denní plán, který nazývají „hrůzyplným napadením Obamových úspěchů – a našich progresivních vizí slušné a spravedlivé země“.

Ve volbách se podle serveru Politico ukázalo, že DA zřejmě vsadila na slabší karty, jako je například globální oteplování nebo hnutí LGBT, zatímco Trump se opřel o pracující třídu, která mu nakonec přinesla vítězství. Liberální strana se také hodně spoléhala na ženy a Hispánce.

„Měli bychom zpochybnit DA samotnou,“ řekl jeden stratég z demokratických okruhů, také účastník mítinku. „Snadno se můžete dopátrat, že to není nic jiného než klub pro mocné, bohaté bílé donátory a zástupce pracovních unií, kteří srkají víno a vyjadřují se k věcem, zatímco se Demokratická strana okolo nich hroutí.“

Další aktivní člen DA se nechal slyšet poté, co hlavy aliance odmítly poznámku, že by se měl kompletně změnit jejich přístup k politice. „Potřebujeme, aby naši lidi volili ve větších počtech. Abychom toho docílili, potřebujeme kandidáty, kteří je umí inspirovat, aby ve volební den dorazili,“ řekl v narážce na ne zrovna charismatickou Hillary Clintonovou.

Regenračné centrum
Sorosova Demokratická aliance toho sponzoruje dost a dost...
Sorosova Demokratická aliance toho sponzoruje dost a dost…

Gara LaMarche, prezident DA, v neděli večer pověděl donátorům, shromážděným ve zmíněném hotelu Mandarin, že určité změny jsou v plánu. Podle připravených poznámek, jež poskytl serveru Politico, prohlásil: „Neprohrajete volby, které jste měli vyhrát, s tolika věcmi v sázce, bez učinění nějakých velkých chyb, a předpokládám, že ty nastaly ve strategii a taktice.“

LaMarche dodal, že změny musí „nastat bez ukazování prstem a vzájemného obviňování, nehledě na frustraci a hněv, které někteří z nás cítí vůči vlastním spojencům“. „Je to proces, který nesmíme uspěchat, dokonce ani ne během našich příprav odporovat Trumpově administrativě.“

LaMarche odeslal dárcům e-maily oznamující, že mítink začne domluvením se na tom, „jaké kroky by měli podniknout, aby odolávali nadcházejícím útokům a získali zpět moc“.

Dále se plánuje obrana zdravotnického plánu Obamacare a dalších klíčových pilířů odkazu Obamovy vlády před nastávající vládou Donalda Trumpa. Demokraté také musí více investovat do výcviku představitelů a vývoje politické agendy.

Demokraté se nyní chystají přebudovat svou postclintonovskou stranu na více agresivní, co se týče své stěžejní liberální agendy.

DA vznikla po volbách roku 2004 v rukách George Sorose, pojišťovacího magnáta Petera Lewise a hrstky demokratických megadonorů, kteří společnými silami dali dohromady desítky milionů dolarů, aby podpořili Johna Kerryho; ten nicméně i přesto prohrál proti Georgovi W. Bushovi. Cílem donorů bylo zasít poradenské skupiny a think tanky mimo Demokratickou stranu, které budou její politiky posouvat více vlevo, zatímco je budou chránit před útoky zprava.

Soros platil i protesty proti Trumpovi. A hodlá v tom pokračovat...
Soros platil i protesty proti Trumpovi. A hodlá v tom pokračovat…

Spolek vyžaduje od svých členů – kterých je nyní víc než 100, včetně finančních gigantů, jako je Soros, Tom Steyer a Donald Sussman – přispívat minimálně 200 000 dolarů ročně doporučeným skupinám. Členové dále ročně platí 30 000 dolarů na provoz DA, placení zaměstnanců a organizaci setkání, které zahrnují catering a zábavu (v neděli se donátoři například vydali do nedávno otevřeného národního muzea afroamerické historie a kultury).

Od svého založení nacpala DA více než 500 milionů dolarů do různých skupin, mezi nimiž se nacházejí pilíře politické levice v USA a také mediální skupiny jako Media Matters, poradenský Center for American Progress či datová firma Catalist – všechny z nich řídí spojenci Clintonových a očekává se od nich, že budou na meetingy DA posílat své zástupce.

George Soros po zdánlivém ústupu z darování peněz na kampaně věnoval nebo přímo daroval 25 milionů dolarů na podporu prezidentské kampaně Hillary Clintonové i dalším demokratickým kandidátům v různých záležitostech během roku 2016. Samotný miliardář má ve zvyku se na setkáních DA objevovat pouze sporadicky a zřídka je součástí formálních kroků, ale přesto se rozhodl v úterý vystoupit na shromáždění a ukázat svou připravenost investovat proti Donaldu Trumpovi.

LaMarche, který diskusi se Sorosem moderoval, prohlásil, že tento dárce „neplánuje porovnávat, cokoliv přijde s Trumpem, s nacismem, to vám můžu povědět“. LaMarche dále řekl: „Nemyslim si, že je zde někdo z těch, kdo pozorovali Trumpa, včetně mnoho etablovaných konzervativců, kdo by si nemysleli, že zde nebude důležitou lekcí zkušenost prožít autoritářský stát. Soros a jeho nadace přitom zažívají xenofobii v Evropě, BRexit, a tak dále, a my se z toho všeho chceme poučit.“

Konverzace se Sorosem byla k agendě setkání přidána bezprostředně po výsledku voleb. Byla to ale jen jedna z mnoha změn, které přišly v návaznosti na jejich nečekaný výsledek.

V povolebních e-mailech dárcům a spolupracovníkům LaMarche objasnil demokratické skupině, že se musí „zbavit původních plánů na konferenci“, přičemž vysvětlil, že „zatímco neměli žádná přímá očekávání ohledně výsledku, konference, kterou plánovali, a její agenda dávaly větší smysl pro vítězství Hillary Clintonové“.

[/sociallocker]

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Překlad: Jan Petrák